| Ionut_Ciprian_1996_wpZt a întrebat:

Am si eu o problema cu dvd/cd rom de la pc,merge se deschide,licare beculetele cand bag cd dvd,dar nu le mai citeste,nimic, raspunde la comenzi din pc, dar nu citeste...ce credeti ca ar avea si ce rezolvare?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Foloseste un disc de curatare.

| mihai69 a răspuns:

E posibil să se fi uzat dioda laser. Nu prea ai ce-i face, reparația costă aproape cât o unitate nouă.
Dacă nu merge nici după ce-l cureți cu un disc adecvat, la gunoi și alta nouă!

| K0sti a răspuns:

Ce au toate mediile optice! Laserul dus! Ca idee e consumabil!

| dannyel86 a răspuns:

S-ar putea sa fie de la praful acumulat sau o defectiune tehnica.
Dvd-rom si dvd-rw au cate doua lasere. Unul pentru discuri CD, iar celalalt pentru discuri DVD. Daca nu citeste un anumit tip de disc, se poate trage concluzia ca laserul respectiv s-a defectat, iar solutia cea mai ieftina este cumpararea unei noi unitati de citire si inscriptionare.

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Gresit, au un singur laser, numai ca citeste sau scrie cu lungimi de unda diferite in functie de suport!

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Salut. Nu-mi permit sa te contrazic. Informatiile astea le-am citit pe forumuri. N-am desfacut niciodata o unitate optica. Si cum se face ca, la un moment dat, unitatea citeste doar un singur tip de disc (cd sau dvd, dupa caz)? Asta am incercat sa aflu si eu, iar ideea cu 2 lasere mi s-a parut plauzibila. happy

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Cand ai ocazia, desfa una si studiaz-o, ca nu strica, desi nu prea ai mare lucru de vazut. Sincer si eu mi-am pus intrebarea asta, banuiesc ca depinde de suport. Pe DVD fiind densitatea de informatie mult mai mare, probabil ca e una din cauze. In plus conteaza si folia pe care se face scrierea. Difera mult intre DVD si CD. Daca ai observat, majoritatea unitatilor cand le apuca damblaua nu mai citesc DVD-uri, in schimb o perioada mai citesc CD-uri, pana nu mai citesc nici din alea. Cam asta cred eu! Nu am aprofundat problema, ca nu m-a interesat asa mult, oricum nu are rezolvare, asa ca...

| minuet a răspuns:

Salut. De cat timp ai DVD/CD ROM-ul? Si eu am patit cam la fel, numai ca la mine citea si scria doar CD-uri, DVD-uri deloc. Am cumparat unul nou si dupa ce l-am schimbat l-am desfacut pe cel vechi. L-am gasit plin de praf, iar dupa ce l-am curatat si l-am pus la loc citea si CD si DVD fara probleme. S-ar putea sa fie si la tine la fel. Daca nu, inseamna ca s-a stricat ceva si trebuie schimbat.

| Ionut_Ciprian_1996_wpZt explică:

Mentionez ca pc a fost traznit, dar s-a ars sursa si placa de retea in rest nimic