| ZambetulNebuniei a întrebat:

Am si eu o problema cu front panel-ul de la pc, jack-ul de microfon nu imi mai citeste microfonul de la nicio pereche de casti. Inteleg ca se poate strica, dar marti seara functiona perfect, miercuri nu l-am folosit si m-am trezit aseară ca nu merge. Am Windows 10 si si-a facut un update până sa il cuplez. Placa audio e integrata in cea de baza si funcționează optim, doar front panel-ul are probleme...
E de la update, trebuie sa mi-l schimb, unde găsesc altul? Calculatorul e nou, are vreo 4-5 luni de la achizitie.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Înseamnă că mufa de pe front panel s-a defectat (s-au lărgit prea mult contactele și nu mai atinge mufa microfonului). Dacă e în garanție, du-l la service. Dacă nu, pune-i alt front panel.
http://goo.gl/NFUMWn

| ZambetulNebuniei explică (pentru mihai69):

O sa-l duc la garantie, dar astept sa se termine cu perioada sarbatorilor.

| Claudiu1905 a răspuns:

Se poate sa fie o problema de soft, dar dar pana te lamuresti sa stii ca o mufa audio defecta poate defecta jack-urile puse in ea si jack-urile alte mufe, probabil pe baza unui scurtcircuit. Iar o placa de sunet fara pretentii e cam 10 sau 15 lei, sau poate un pic mai scumpa, pentru ca la pretul asta am nimerit una cu mici haraituri la inregistrare

| ZOTTO a răspuns:

Eventual de la placa audio poate a facut scurt

| ZambetulNebuniei explică (pentru ZOTTO):

Microfonul merge, daca e cuplat la back panel.