| nimicitorul a întrebat:

Salut,am si eu o problema cu pc-ul, de cateva zile cand il aprind nu sta aprins nici 10 minute si se stinge singur.Imi puteti spune si mie de la ce este si din ce cauza. Funda pentru cel mai sincer raspuns.

6 răspunsuri:
| robert35 a răspuns:

Problema este ca se supra ancalzeste placa de baza cand atinge o anumita temperatura se resetarteaza sau se anchide ai umblat undeva an pc sau ai schimbat ceva ast raspuns

| nimicitorul explică (pentru robert35):

Se stinge si nu nu am umblat in pc, de fapt decat am deschis unitatea si am sters-o de praf..si mie mi-a spus cineva ca ar putea fi de la sursa.tu ce crezi?

| robert35 a răspuns (pentru nimicitorul):

Important atunci cand ai sters-o sa nu fi sters cu umezeala sau daca ai scos rami sau altceva toate trebuie puse exact cum erau dar ceva ati lucreaza peste capacitate ancearca si reseteaza biosul scoti placuta de rami sau placutele si pastila este rotunda dar nu le tii mai mult de 5 minunte le pui la loc si vezi ce se antampla si treaba cu sursa poti sa ati ei alta dar uitate pe ea sa vezi puterea ei de lucru adica 220v etc

| nimicitorul explică (pentru robert35):

A am uitat sa mentionez ca intr-o zi mirosea a incins rau de tot si cand l-am deschis era incins si procesoru sa scot si rami si procesoru si placuta de la rami o stiu dau nu stiu despre ce bila, pastila vorbesti? laughing

| robert35 a răspuns (pentru nimicitorul):

Bila despre care spui este an forma de pastliluta rorunda dar acum am vazut cai alta problema la tine este coolerul de pe procesor uite ce trebuie sa faci unele coolere au niste picioruse de plastic si altele se prind an surubele mici acum nu stiu ce model de cooler ai adica cum este prins pe procesor tie practic ati trebuie alt cooler scoti coolerul de pe procesor atentie dupa care l-ai scos ati cumperi altul la fel ca el practic te duci cu el cand til cumperi pe celalatl nou cand ti-l da pe ala nou vezi ca are un fel de pasta alba se numeste pasta termoconductoare cand ai sal pui la loc pe procesor ai grija ca pasta sa acopere portiunea indicata pe procesor acuma daca coolerul se prinde an picioruse de plastic sau altfel vezi ca are niste semne an forma de sageti o sa trebuiasca sa montezi cum ati indica sagetiile cat despre pastiluta se afla undeva langa procesor dar nu te mai intereseaza treaba asta se foloseste la resetat biosul scoti rami si pastiluta atat nimic mai mult nu trebuie sa le tii mai mult de 5 minunte dupa care le pui la loc tot ce ti-am explicat anseamna actualizare din fabrica dar tie ati trebuie alt cooler

| dannyel86 a răspuns:

Inchiderea neprevazuta poate fi un semnal de supraincalzire a sistemului. Placa de baza se incalzeste mai mult din cauza procesorului care, nemaifiind racit corespunzator, se incinge si atinge temperaturi la care nu e recomandat sa ajunga. Coolerul lui trebuie sters de praf si trebuie aplicata o pasta termiconductoare pe procesor pentru a-i asigura o racire necesara. Operatiunile trebuie executate de persoane care stiu foarte bine cum se executa acest lucru, pentru a nu crea probleme si mai mari calculatorului. De aceea iti recomand sa apelezi la o persoana care are cunostinte IT (un apropiat, sau un service care sa-ti curete calculatorul).