| jhon921 a întrebat:

Salut.Am si eu o problema cu pc-ul si nu stiu ca.re poate fi cauza.Cand imi pornsc pc-ul ata unitatea cat si monitorul pornesc normal insa pe ecran nu imi apare nimic si nu stiu care ar putea fi problema.Placa video este noua deci nu poate fi asta, iar daca ar fi sursa calculatorul nu ar mai pornii nu? Deci care ar putea fi problema dar mai ales rezolavarea?

Răspuns Câştigător
| phineass a răspuns:

Si eu am avut o problema de genul asta iar solutia s-a dovedit a fi schimbarea placii de baza.laughing pentru ca mi s-a ars o piesa de pe ea. si nu mai transmitea semnal. in schimb totul era negru. dar monitorul arata ca si cum ar fi pornit. dar nu se vedea nimic pe el.big grin acum depinde daca iti arata macar bios-ul sau ceva. oricat de mic.laughing

| jhon921 explică (pentru phineass):

Asta e problema, ca nu imi arata nimik.Cam la ce pret e o placa de baza?

| phineass a răspuns (pentru jhon921):

Http://www.cel.ro/placi-de-baza/?gclid=CLGb-sf3_7ICFYq-zAodiTMAUQ
in functie de posibilitati... daca nu iti permiti una noua de aici ai putea sa cumperi si una sh, dar trebuie sa iti fie probata, pentru a nu te pacali.:)

10 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Virusat

| MenInShadow a răspuns:

Posibil sa fie virusat, daca zici ca este totul normal pana apare nimic pe ecran.
Trebuie sa reinstalezi windows-ul, pentru ca virusii deja si-au facut cuib in calculatorul tau, si daca nu mai poti vedea nimic pe monitor e clar ca nu ai cum sa-i stergi decat prin reinstalarea windows-ului.
Daca nu merge nici dupa ce ai bagat alt windows, atunci probabil este de la unitate, si atunci trebuie sa-l duci la cineva care se pricepe.

| igrec005 a răspuns:

Am avut aceeasi problema ca si tine acum 3 luni. straight face cauza a fost monitorul

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Deoarece pe monitor NU îţi apare nimic înseamnă că NU ai semnal video!

Dacă face aşa de când ai schimbat placa video, poate fi de acolo - e posibil să nu o recunoască...

Dacă după ce ai schimbat placa video a mers o perioadă fără probleme video, atunci nu-i de acolo.
Încearcă, în acest caz, să conectezi la un alt monitor, eventual să schimbi cablul video ( de la monitor ).

| jhon921 explică (pentru bursuc001):

Si. azi m-am jucat fifa si a mers fara probleme dar spre seara nu a vrut sa plece.O sa incerc maine sa schimb cablurile, care ar putea fi oare problema?

| bursuc001 a răspuns (pentru jhon921):

Dacă nu ai mişcat cablurile şi apoi, din senin, a făcut "figuri", e POSIBIL să fie din placa video...

| Gyorgyno a răspuns:

Ti se aprinde ledul de la monitor cand il pornesti? Incearca sa schimbi cablurile de alimentare!
Am patit si eu asa si era cablul ce duce de la monitor in unitate!

| jhon921 explică:

Virusat e greu de crezut ca am windowsul de doar 1 saptamana.Si inainte de a nu mai pornii facea figuri si trebuia sa-i dau un rr si apoi pornea.Deci porneste atat monitorul cat si unitatea insa nu si becul de la tastatura cum e normal.Deci faza cu virusatul cade zic eu.