| dragosbogdan001 a întrebat:

Am si eu o problema cu un fisier. Mai exact cu extensia lui. Extensia fisierului ar trebui sa fie practic ". blend", insa de cate ori intru un blender si salvez proiectul, extensia se modifica automat in "blend1" si nu mai poate fi deschisa. Pot face ceva eu ca sa nu se mai modifice extensia, sau trebuie sa stau eu sa redenumesc fiserul de cate ori salvez, ca sa-l pot deschide din nou?

Răspuns Câştigător
| YoChriss a răspuns:

Salut. Cand salvezi, vechiul fisier isi schimba extensia in. blend1 pentru a nu a mai putea fi deschis. Noul fisier se salveaza in aceeasi locatie si are extensia. blend. Nu se inlocuie fisierul vechi cu cel nou pentru ca asa e facut Blender.

| dragosbogdan001 explică (pentru YoChriss):

Acum are sens. Deci pot sa sterg direct fisierul. blend1 si il pastrez pe cel nou?

| YoChriss a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Da. Multumesc pentru funda!