| Marius_Moraru_1992 a întrebat:

am si eu o problema eu am pc cu i5, 8gb ram si am si doua laptopuri cumparate ieri si vreau sa bag windows 7 pe ele dar piratat, bag acelasi windows pe care il am si pe pc dar cand vreau sa-l activez cu exact acealsi loader pe care l-am folosit si pe pc nu merge, zice ca: erroe finding your system active partition!

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi uite ce propun eu.Lașa-te de furat ca să nu îngroși și tu rândul celor 16 în curs de executare că or făcut ceea ce faci și tu. Pune mâna nu îti fie lene(c asta doare tare la Români) și descarcă Windows 7 de pe softpedia(e singuru loc unde e legal) instalează-l cum trebuie nu ca ciobanu și folosește-l frumos în trial 90 de zile.De ce să furi degeaba? Îți place așa tare să furi? Ia în cal; cul că loaderele de regulă scriu date în EFI ceea ce din prostia ta înseamnă că te vei condamna la Windows furat sau Linux chiar de vei folosi unul legal vreo dată.
Deci nu mai fura inutil ci folosește Windows legal că se poate și o să vezi că vei potea nstala trialul pe câte calculatoare vrei

| ElCommandante a răspuns (pentru DeyCj):

Efi are doar mac-uri desteptule ce iti place sa jignesti, la pc-uri este uefi papiciullo

| DeyCj a răspuns (pentru ElCommandante):

Așa e „jignești" omu când îi zici în față adevăru. Știm cunoaștem sindromul ăsta..., dar cum sunt omu care zic în față ce gândesc, mulți ă evită când le zic adevăru în față și nu îmi pasă.

| ElCommandante a răspuns (pentru DeyCj):

Nu e vorba de nici un sindrom, este vorba doar de simplu fapt ca nu toti isi pot permite o licenta de windows, preturile sunt exagerat de mari pentru un utilizator casnic, daca situatia era ca la Apple atunci era de jignit si de facut in toate felurile, la Apple daca cumper laptop, sistem, orice altceva vine cu sistemul de operare gratuit, daca tu vrei sa instalezi aditional un sistem de operare de la ei licenta este doar 20euro si oricine isi poate permite sa intre in legalitate, poate ca tu esti bogat si iti permiti sau dai 500lei pe o licenta de win8 de exemplu dar nu toti sunt ca tine asa ca intelegei si pe amarati... :d

| DeyCj a răspuns (pentru ElCommandante):

Tocmai de asta există soluții alternative, legale și necomerciale, ignorate de Români datorită unor aberații din auzite ce datează de acum 15 ani și prepetuate tot la fel de aberant și la tehnologia actuală, că li mai ușor să fure decât să caute alternativele, unele din ele vizibil superioare, sau datoriotă spiritului de turmă dacă vecinu și purcelu folosește un soft furat îl folosesc și eu tot la fel, furat, că îl are și el, chiar dacă nu îl folosesc, sau nu am nevoie de toate funcțiile lui, sau există un altul ce face același lucru dar e gratuit pentru uz personal sau chiar liber(de exemplu Blender sau distribuțiile GNU Linux)
Eu unu decât să fur sau să plătesc licențe refer să folosesc fie soft gratuit pentru uz personal(sunt o mulțime ce au fincții similare cu cele ce le fură majoritatea), folosesc o distribuție Linux tocmai că nu îmi permit să plătesc și nici nu merită investiția în Windows(de bun ce îi), și dacă aș fi gammer aș folosi Windows în trial și jocurile în trial și aș cumpăra treptat licențele la fiecare ce le folosesc și apoi aș sti o treabă.Le am legal pot să le reinstalez când și de câte ori vreau pe calculatorul meu că de aia le-am cumpărat.
În realitate e un miraj cu licența Apple-ul, la fel ca și cu computerele ce vin „gratis" cu Windows preinstalat, dar ce nu vor toți să vadă e că plătești de fapt și licența sistemului de operare în prețul computerului/laptop-ului, asta fiind o chestie pur comercială, ce se datorează complotului Microsoft de a încerca să monopolizeze și să stârpească dușmaul cel mai de temut a lui și anume distribuțiile Linux, care așa cum se șție sunt gratis și unele din ele ne comerciale(exclus Ubuntu care îs bate joc de lumea Oppen Source și și-o început procesul de Windowzizare), și ce o făcut: o dat mâna cu producătorii de calculatoare(tacit)(deținn informații că Microsoft ar fi plătit chiar unii producători de hardware) care dacă nu instalează Windows pe calculatoare instalează o distro linux de calitate proastă ce nu se mai dezvoltă(MeeGo, și altele) tocamai ca să scoată în evidență ceva Ireal și anume că Linux e prost și trebuie neapărat înlocuit cu Windows-ul care este real un sistem de operare rudimentar, de calitate proastă și scump, ca s ă nu mai zic de faptul că la Windows 8 te ținwe Microsoft sub papucul lor sctrâns, adică pracactic ajungi să plătești un sistem de operare ca să faci ce vrea Microsoft cu el nu ceea ce vrei tu să faci, dar întreținut artificial industria software, de producătorii de jocuri comerciale(că vor sau Direct x aprține Microsoft și jocurile lor depinde de Direct X (alea care 99% le fură,), și antiviruși.
Hoții de jocuri și soft care deja îs dependenți de ele ajung precum dependenții de heroină să fure, etc ca să își cumpere „doza", de asta am un dipreț total față de cei ca cel ce a postat întrebarea asta aici cu nonșalanță că mai și zice că fură Windows-ul 7(inutil) care se poate folosi frumos în trial 30 de zile și apoi rearma de 3 ori legal, dar cum românu atâta știe să fure soft și sisteme de operare, „modă " moștenită de pe vremea XP și perpetuată în mod tâmpit și la 7 iese o Românie situată pe locu 68 internațional la rata corupției iar la rata furtului de soft o cotă alarmantă de peste 80%. Crezi că este în regulă lucrul ăsta? Mie nu mi se pare deloc normal, mnai ales că este de unde sa alegi și mai mult că se poate și legal și fără să plătești.

| gelu1970 a răspuns:

Ruleaza MBR Regenerator si dupa incearca sa activezi cu loader de daz

| sleeky1532 a răspuns:

Unde vii cand nu te pricepi la ceva? Google? Youtube? Forumuri? naah.TPU! (posibil ca forumuri sa se scrie cu cratima...plm....n-o sa iau bacu')
Seteaza-ti in **** partitia cu windows-ul ca activa cu toate ca ar trebui sa fie pusa automat pe activa dupa instalare. Dubios.
P.s. mama ma-si de robotel care-mi citeste mesajele si ia migrene de la punctele mele de suspensie.