| FlorinBlondu a întrebat:

Salut.Am si eu o problema la al meu calculator.Nu merge sa-l bootez si cand il deschid se aud 3 beep-uri 1lung 2 scurte. Am curatat fiecare piesa in parte.Le-am reasamblat si am incercat sa-l aprind si fara anumite componente.Am ajuns la concluzia ca placa de baza sau sursa este de vina.Credeti ca exista vreo cale de reparare sau va trebui aa inlocuiesc piesele cauza.Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| V3r0m0n a răspuns:

Incearca, pe rand, cu cate un modul de memorie in slot-ul cel mai apropiat de procesor (1). Poti sa ne spui ce placa de baza ai?

| FlorinBlondu explică (pentru V3r0m0n):

Salut am un Asus h61m-c, si am incercat sa schimb placutele intre ele, de asemenea am incercat si cate una. Din beep code manual imi zice ca ar fi graphic card, dar am incercat si cu alta placa si acelasi rezultat ar fi. Ceea ce cred eu ca ar fitonguerocesorul (oare s-a stricat ceva si nu-l booteaza din cauza asta), Sursa(sau cablu de alimentare dar am incercat cu 3 deja) Placa de baza. ma gandesc ca s-a stricat ceva pe langa bateria de bios sau ceva pe langa placa. Totul a inceput cand mi-am reasamblat calculatorul (nu vorbesc de hardware) ci de cabluri. Prima aprindere nu-mi arata imagine pe monitor, neavand vreun beep, apoi am schimbat priza sursei si am resetat bios-ul si de aici revine iarasi aceeasi problema.Am sa-l duc zilele astea in service sa vad ce are. Sper daca ar fi sa fie o piesa mai putin importanta din punct de vedere al banilor.