| Dragooos a întrebat:

Salut, am si eu un calculator cu un procesor i3 cam de 3.000 si de laun timp cand intru pe facebook si ma joc un anumit joc imi sta procesorul la temperatura de 80-90% numai cu google deschis. am incercat sa il reformatez si tot asa. i-am schimbat si pasta... tot asa ce poate sa fie? dau funda

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cum ai luat temperatura? Poate nu e aerisit! Fara carcasa pe unitate ce temperatura ai?

Verifica cu Intel® desktop utilities:

https://downloadcenter.intel.com/......esult.aspx

SI -> Intel® processor diagnostic tool:

http://www.intel.com/support/processors/sb/CS-031726.htm

| sltlp a răspuns:

Cum masori tu temperatura in procente? In task manager ce apare?

| Dragooos explică (pentru sltlp):

Am gadgets dinacela... care arata temperatura la rami si procesor

| sltlp a răspuns (pentru Dragooos):

Ideea era ca temperatura se masoara in grade(celsius, kelvin etc.dar nu procente...). Ia vezi in task manager, cine consuma cele mai multe resurse cand zici ca ai utilizare ridicata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca zici ca ai schimbat pasta termoconductoare atunci numai o problema de hardware poate fi: o piesa stricata. Poate fi coolerul de vina sau un condensator umflat pe placa de baza sau alta componenta. Trebuie dus la un atelier care poate inlocui piesele pentru a vedea care este defecta.