| valymvp14 a întrebat:

Salut! Am sters din greseala pozele de pe telefonul mobil dar in cele din urma am reusit sa recuperez cate ceva cu ajutorul unor programe insa nu le pot deschide in nici un fel. Aveti aici o poza cu eroarea: https://imgur.com/a/HSeJBbd

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este doar o urma din imagine, adica are nume, dar fisierul este stricat (binar). Ca urmare, nu se mai poate interpreta ca foto (nu mai contine codul de identificare binar din fisier).
Acest fenomen se intampla atunci cand pe locul unde este fisierul s-a suprascris alt fisier, dar in fisierul de evidenta (sters) mai exista informatia delocalizare.

| andreidmbm a răspuns (pentru Bula):

Codul de identificare se poate repara. Daca s-ar intampla ce zici tu, ar afisa o parte din imagine, cu anumite interferente.

| Bula a răspuns (pentru andreidmbm):

Codul nu se poate repara, neavand informatiile necesare (numar pixeli, culori etc).
Cand se afiseaza partial imaginea, atunci codul de identificare este "inteligibil" si doar in interiorul fisierului sunt defecte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa fi sanatos, asa sa faci, tot ce stergi este pierdut pentru totdeauna, nu le mai poti recupera niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa fie corupta. Programele recupereaza si partial dar uneori e inutil
Daca e corupta, nu prea mai ai ce sa i faci.

Asta se intampla daca intre momentul stergerii datelor si cel al recuperarii, peste locatia de memorie a fisierului sters au fost suprascrise date

| andreidmbm a răspuns:

Pentru a repara imaginile corupte, foloseste urmatorul program:
https://file-repair.en.softonic.com/

Iti va repara fisierele recuperate si vor fi din nou accesibile.