| Snaxpro a întrebat:

Salut,am un calculator ce opereaza cu windows 8.1, si foarte frecvent,dupa ce il inchid la un anumit timp,(sa zicem cateva zeci de secunde), mi se deschide iar fara sa fac nimic.Nustiu ce are, cred ca e de la windows pentrun ca decat l-am instalat face asa.Va rog ajutati-ma, dau funda!

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Problema în cazul tău este de la setările Windows-ul-ui care implicit este setat ca să intre în stand by nu să se închidă(shot Down) al Laptop-uri.ca să corectezi problema intra în control panel(setări) și la baterie sau profilele de alimentare, și schimbă acest lucru.
De te iei după Jipa95 o sa ajungi la sapă de lemn.Copilu ăsta e bolovan la service calculatoare dar se oferă să „ajute" oamenii la așa ceva; real este un pericol informatic protejat și încurajat să facă asta de tpu.Succes

| K0sti a răspuns:

Si cum il inchizi?

| Jipa95 a răspuns:

În cazul în care calculatorul tău este conectat la o reţea, este posibil ca acestă să aibă activată funcţia "Wake on LAN".În ce constă această funcţie? Dacă cineva din aceeaşi reţea caută PC-ul dumneavoastră în timp ce se află pe hybernate, acesta va porni singur. De asemenea, mai există funcţia "Power after power fail" care, in caz de scurt-circuit, vă porneşte calculator. Aceasta poate fi dezactivată tot din bios. Încearcă variantele de mai sus şi te rog să ne spui dacă ai soluţionat problema. O alta solutie ar fi sa verifici contactul dintre butonul de power, ar putea face contact.

| SouLIce a răspuns:

Aceasi problema am avut si eu, nu am rezolvat-o pana cand nu am trecut inapoi pe windows 7
Am dezactivat wake on lan si din windows si din bios, am facut update de bios crezand ca este un bug la bios dar degeaba
Instaleaza windows 7 si vezi daca mai apare problema

| Snaxpro explică (pentru SouLIce):

Cred ca asa am sa fac si eu, m-am c-am saturat apar prea multe erori.

| Osirius a răspuns:

Cat de sigur esti ca ii dai Shut down si nu Sleep sau Hybernate?