Întrebare recomandată | AlexSFX a întrebat:

Am o problema cu calculatorul.
In dimineata asta am incercat sa il pornesc,dar unitatea a pornit insa monitorul, mouseul si tastatura nu dau nici un semn de viata.
Va rog frumos sa ma ajutati.
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Bogdiy14 a răspuns:

Creca ai o placa de ram stricata

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Degeaba merge sursa dacă un component e ars. Probabil ai atins niște circuite de pe placa de bază sau s-au ars ramii sau placa video. Du-l la service. În cel mai bun caz s-a ars doar monitorul dar trebuie să încerci un altul să vezi dacă e așa.

| YesorNo a răspuns:

Vezi daca intra mufa in calculator in spate.

| tractorisul a răspuns:

Salut! verifca cablul de curent care intra in PC, daca nu e sursa

| AlexSFX explică (pentru tractorisul):

Pai unitatea porneste, dar oricum am aflat deja ce problema avea.
Era o placuta de ram arsa.
Dar mersi oricum ca ai incercat/

| tractorisul a răspuns:

Inseamna ca n-am citit eu bine, spor la gamming! happy happy

| justfigo977 a răspuns:

Vara asta am avut aceeasi problema, si i-am schimbat placa video, incearca cu alta placa video, daca nu. daca ai 2 placute de rami scoate 1 si vezi daca se aprinde.

| Pitimicu a răspuns:

Am avut si eu aceiasi problema, se aprindea doar unitatea si mousul,iar monitorul nu se aprinde si nici tastatura nu functioneaza.
Pai ca sa-ti mearga,trebuie sa scoti unitatea din priza ca sa-si dea un refres singur,apoi scoti cablul de la tastatura si mousul,Daca au cap de USB sigur e din vina lor, apoi bagi inapoi cablul de alimentare pentru unitate si il aprizi, o sa ti se aprinda, dupa ce s-o aprins bagi inapoi mousul si tastatura in contact. No, cam atat, chiestia asta ti se intampla de la tastatura, sunt unele cu probleme si nu lasa sa se mai aprinda pc-ul. Ca sa nu ti se mai intampla asa incearca sa astingi pc-ul din start nu de pe buton sau sa-l pui pe, modul sleep happy
Sper ca am fost de ajutor!