| Ford4Life a întrebat:

Salut,am un Ford Mondeo MK4 FL din 2013 si am schimbat navigatia acum cateva luni de zile cu una tip Tesla, 4gb ram, 64 rom,etc.
Ea este, decenta..pe partea de Android,dar se descurca super ok pe partea de Wireless Carplay,ceea ce si aveam nevoie pentru Waze.
Ideea este ca sunetul este foarte nasol fata de navigatia originala,nu mai are acelasi bass profund,mediile sunt acolo doar ca sa fie,macar inaltele sunt ok sau are masina twitterele ok.
Nu mai zic ca dif urile de pe spate abia se aud comparativ cu cele din fata
In orice caz, am intrari pentru amplificator dedicat si ma gandeam sa ii pun unul sa amplific difuzoarele originale si poate pe viitor sa iau si 2 set uri de dif uri de la audison sau hertz, subwoofer am unul ce sta degeaba de vreo 8 luni, un crunch de 400 rms ce si a facut treaba super ok in fosta masina.
As vrea niste sfaturi pentru alegerea unui amplificator, cablajelor si ce alte briz briz uri mai am nevoie si pe unde pot trage cablajele ca sa fie cat mai ok.
Bugetul este destul de limitat din pacate. undeva la 1500 de ron pentru amplificator, cablaje si restul de accesorii...iar pe viitor tot pe undeva pe acolo pentru dif uri si insonorizant.
Ma gandeam la un amplificator in 5 canale sau 2 unul pentru sub si unul pentru usi.
Sau ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca iesirea audio este stereo, atunci cu difuzoare 6 + 1 se va auzi la fel de slab.
Vorbeste cu un electrician /electronist auto, cu experienta, sa rezolve ptoblema!

| Ford4Life explică (pentru Bula):

Ce ar trebui sa rezolve acel "electrician" odata ce amplificatorul navigatiei atat poate saracul...e slabut...nu e defect, eu intreb de recomandari pentru un amplificator extern si voi imi spuneti sa ma duc la reparat cu un produs defect :0

| Bula a răspuns (pentru Ford4Life):

Electronistul trebuie sa rezolve adaptarea de impedanta intre navigatie si amplificator, respectiv sa corecteze curba si nivelul de sunet (intre cele doua aparate).
Degeaba iti vei cumpara orice amplificator, problema (de neadaptare) va persista.

| Ford4Life explică (pentru Bula):

Bun..si eu acum intreb…CARE DOUA APARATE.e o placa de baza chinezeasca, cu un display atataat de ea ce ruleaza un android cu un integrat amarat pe ea de 4x15, 20w maxim…eu vreau sa ii pun un amplificator extern..atata tot..si am cerut o parere de la o persoana cunoscatoare cat de cat in Car Audio.

| Bula a răspuns (pentru Ford4Life):

Ai pareri, dar nu despre tehnica reala.
Eu ma ocup de sisteme audio de zeci de ani si ma consider cunoscator destul de bun in domeniu.
Hai sa-ti explic cateva lucruri tenice:
- O putere de 10W este un sunet atat de puternic intr-o masina (dar si intr-o camera de15-20mp) incat nu poti intelege daca cineva vorbeste la tine de la 1m distanta. Puterea de 4x15=60W ascultata in asina te surzeste intr-o ora (chiar daca nu ramane definitiv).
Blocurile audio ale apartelor trebuie adaptate ca impedata si ca nivel. Daca adaptarea nu este potrivita, atunci sunetul va auzi plat sau fara inata /joase, respectiv slab sau farte tare si distorsionat (ne clar). Adaptarea se poate face simplu, cu un mic circuit electronic intercalat, la un cost foarte redus (cateva zeci de lei).
Sunetul venit de la orice sursa este RAW, necorectat la tonuri. Pentru corctare se folosesc reglajele de frecvente joase (basi), inalte sau char "egalizatoare" (cu reglajul nivelului la diferite "inaltimi" (tonuri) de sunet.
Cum am scris, un electronist cu experienta recunoaste imediat ce este nevoie si poate rezolva excelent problema, la un cost minim (chiar sub 100 ei, cu manopera inclusa)!

| KovacsB a răspuns:

Tesla este o marca chinezeasca care nu are nicio legatura cu producatorul american de automobile electrice.
Marca Tesla TV apartine Comtrade Group iar productia se face in China, cel mai probabil de gigantul TCL.
Nu ar trebui sa ai pretentii pe partea de audio.

| Ford4Life explică (pentru KovacsB):

Nu are niciun fel de legatura firma de Tv uri Tesla cu tip ul navigatiei de care am specificat :))))) Dmn, am zis tip tesla, nu model tesla sau marca tesla.
Just look here..doar ca varianta cu 4gb ram si 64 rom
https://www.emag.ro/......DYNFN9MBM/