| ionutzu95 a întrebat:

am un hdd Western Digital sata 3.5, 120gb, 7200rpm.
faza este ca placa mea de baza nu are porturi sata... doar IDE...
din cate am inteles exista adaptoare sau cv de genu sata/ide care pot ajuta pc sa vada hdd respective... as vrea sa stiu daca cu ajutorul unui astfel de adaptor pot pune pe hdd respectiv sistemul de operare ( windows xp ) sau il pot folosi doar pentru stocare. mentionez ca hdd sa fie principal (cel de baza), fara existenta altui hdd care sa fie conectat normal la placa de baza.

14 răspunsuri:
| Lynnfield a răspuns:

Teoretic poate funcţiona la fel ca şi unul normal. Practic sunt şanse ca placa ta de baza să nu aiba driver pentru contolerul de pe adaptor. Totuşi încearcă nu ai ce să strici.

| KodrutZ a răspuns (pentru Lynnfield):

Iar te bagi ca musca in lapte... adaptoarele de genul asta nu au nevoie de nici un driver. Daca ar fi cum zici tu, atunci toate rackurile externe si interne ar avea nevoie de drivere, la fel si hardurile externe.
@ionutzu95: Presupun ca hardul tau IDE e deja destul de foarte uzat, iar adaptoarele astea sint destul de scumpe si greu de gasit (chiar si pe ebay trec de vreo 15 dolari, nu vreau sa ma gindesc cit 100 RON costa pe la noi), asa ca cel mai simplu ar fi sa iei un hard nou pe SATA. Voila, sub 220 RON - http://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri/toshiba/500gb-sata-iii-7200rpm-32mb/

| Lynnfield a răspuns (pentru KodrutZ):

Rackurile sunt doar nişte cuti cele interne sunt pentru montarea HDD-urilor sau SSD-urilor de 2.5 inch in bay-uri 3.5 sau 5.5 nu modifică nimic altceva înafară de marime, cele externe au interfaţa USB, pentru USB exista host controller în chipsetul nordbridge cu driver nativ în BIOS şi în Windows pentru softuare, nu le poţi pune pe toate în aceeaşi "oală" nu arată şi nici nu funcţionează la fel, de aceea niciodată nu vei putea pune un HDD extern pe post de HDD intern pentru a instala Windows, nu există si nici nu poate exista adaptoare.
Nu sunt scumpe http://www.mediatec.ro/......ide-2.html şi sunt uşor de găsit.
Problema la tine este că şti ceva dar nu destul cand vei afla mai multe atunci îţi vei da seama că încă nu şti nimic, doar îţi dai cu părerea. Tu nici acum nu ai înţeles a gandi logic, nu e destul.

| KodrutZ a răspuns (pentru Lynnfield):

Ce dai tu acolo e treaba de 5 dolari. Thumbs up ca l-ai gasit, eu nu gasisem la noi ceva de genul la un pret ca lumea. Pe de alta parte, avind in vedere cit de flasnete sint Gembird-urile...
P.S. Tie ti se pare ca asta la care ai dat tu link are nevoie de driver?

| Lynnfield a răspuns (pentru KodrutZ):

Sunt 12 dolari iar pana la 15 nu este mare diferenţă şi oricum mai nimeni nu se complică să cumpere de pe ebay doar un adaptor, 15 dolari nu înseamna 100 lei preţul este "ca lumea" aproximativ pentru amandoua indiferent de unde îl cumperi, acolo este mai ieftin dar plateşti transportul mai mult, altele mai bune nu găseşti. Am spus doar că poate sa aibă nevoie de driver nu că sigur are nevoie toate acum ceea ce insinui tu, nu ştiu ce adaptor are el. Gembird-ul ala pe care l-ai văzut nu are nevoie de driver pentru că îl are, asta nu înseamnă că toate sunt la fel de aia se şi specifica dupa cum vezi acolo" •instalare facila, nu necesita drivere".

| KodrutZ a răspuns (pentru Lynnfield):

Mai putin de 3 dolari, vrei sa zici - http://www.ebay.com/......0936342604
P.S. Magazinele online iti adauga "instalare facila" si la un maus sau la un cablu de alimentare doar ca sa aiba mai multe cuvinte in pagina pe care sa le indexeze Google.;)

| Lynnfield a răspuns (pentru KodrutZ):

Aia este chinezărie no name facută pe vapor crapa de la prima conectare şi mai cumperi 10 la fel şi tot nu o sa meargă, aşa plăteşti mai mult dect costa unul bun chiar daca este Gembird firmă romanească, totuşi se respectă.
Tu ai spus că unul "ca lumea" costa 15 dolari iar acum îmi dai link cu unul de 3, gasesti şi la gunoi pe gratis daca şti unde să cauti, ce vrea să însemne asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru Lynnfield):

Da, Gembird se respecta. Isi pune numele pe o chinezarie facuta pe vapor. Pe ebay exista ratinguri. Daca ar fi crapat cum zici tu, nu mai aveau aia peste 99% pozitiv.

| Lynnfield a răspuns (pentru KodrutZ):

După răspunsurile tale deşi punctuale sunt mult prea abuzive şi rautacioase observ ca toate sunt date la categoria tehnologie ceea ce se intelege prin asta este o limitare în gandire si de experienţă de viaţă, înteleg că fiecare se axeaza pe ceea ce îi place, dar pe tine te cam absedeaza si vrei să araţi si celorlalti chestia asta şi nu o faci prin a spune "îmi place" ci prin "eu ştiu" de fapt tot ceea ce şti tu este că îti place să răspunzi la astfel de întrebări altfel nu o faceai, nimeni nu te obligă.
Spectrul valorilor colective nu se restrănge la doar atat, omul chiar daca este o masinarie nu este un robot ceea ce înseamna ca ar fi trebuit sa fie mai complex, ceea ce vreau să spun este că tu dacă poţi interacţiona cu ceilalţi oameni nu te face la fel de om ca şi ei aşa cum şi statul în garaj nu te face maşină. Tot ce am spus mai sus sunt bazaconii, nu există host controller în chipset şi nici nu ar putea exista, deşi toate sunt greşite tu nu ai abservat nu ai contrazis niciun amanunt, acum o să sari in faţa "A. ştiam" nu ai ştiut pana acum cand am recunoscut eu. Ti-ai schimbat ideea de baza de mai multe ori lucru ce reflectă nesiguranţa de sine, dacă mai continuam te faceam să spui acelaşi lucru ca şi mine. Eşti uşor de înfluenţat, sub blana aia de lup se ascunde o pisicuţă, încearcă să nu mai mârâi degeaba.

| KodrutZ a răspuns (pentru Lynnfield):

Exista controller USB pe placa de baza. E interconectat cu chipsetul, am considerat o eroare minora cit sa nu ma iau de ea. Tu crezi ce vrei. Nu am miriit la nimeni, credeam ca ducem o discutie in contradictoriu, nimic mai mult. Daca tie ti s-a parut mai mult, ghinion.

| Lynnfield a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu este doar una, doar de una am spus eu, sunt mult mai multe pe care încă nu le observi. Dat find faptul practic discuţia nu este contradictoriu tu ai început eu ripostez, este război în stil modern făra arme letale singurele arme find cuvintele, ai cazut jos iar acum pentru că ţi-am dat o şansă vrei sa te ridici pentru a lovi pe la spate. Intodeauna e mult mai mult decat pare a fi, totul poate fi în acelaşi timp ireal şi real, absurd şi firesc, fantastic şi plat.

| KodrutZ a răspuns (pentru Lynnfield):

"nordbridge" - Northbridge
"driver nativ in BIOS" - huh?
"cele externe au interfaţa USB" - exista si rackuri Firewire, eSATA samd
"niciodată nu vei putea pune un HDD extern pe post de HDD intern pentru a instala Windows" - no ***, Sherlock?
"că şti ceva" - ca STII ceva
...si multe altele. Din pacate nu ma plateste nimeni sa iti vinez tie ororile, asa ca ma opresc aici. O dam in filozofie?

| Lynnfield a răspuns (pentru KodrutZ):

No, hai mai bine ne **** în cur. laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru Lynnfield):

Ha.