| claudiuflorinn a întrebat:

Salut, am un laptop Asus si cand il trag de la încărcat se face ecranul negru cand il bag la loc se vede acum. Am windows 10 instalat, înainte aveam windows 8.1 si merge fara sa stea in priza acum merge doat în priza, asa nu se vede.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1. Verifica in Power Options sa fie setat profilul High Performance, si sa nu fie pus HDD-ul sau ecranul sa se opreasca dupa un minut de exemplu.
La fel, verifica sa nu fie pus sa intre in Sleep sau Hibernate dupa un minut cand e pe baterie.

2. Bateria e detasabila?
Daca da, scoate-o si incearca sa vezi daca merge de la priza fara baterie.

In alta ordine de idei, poti incerca sa bagi la loc un Windows 7 sau 8.1, sa vezi daca merge.

S-ar putea ca bateria sa fie buna inca, dar sa nu o mai incarce laptopul.
Ce varsta are laptopul si cat de intens l-ai folosit? (cu bateria in el)

| claudiuflorinn explică (pentru NLS):

Bateria este detasabila si merge si daca o scot si il las pe incarcator cand scot incarcatoru se opreste moitoru cand il conestez la incarcator se vede la el

| NLS a răspuns (pentru claudiuflorinn):

Cauta bara pentru dimming, e ce a zis flixter.
O gasesti la PowerOptions, pe acolo unde sunt si profilele (High Balance...etc).

Cand e pe baterie, i se reduce din luminozitate (poate sa fie setata si la 0% si atunci se vede negru).

Ce plan ai activ? High performance?
Dupa cat timp e setat ecranul sa se opreasca cand e pe baterie?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://filestore.community.support.microsoft.com/......6cc04c5268

Pentru Windows 10 cauta si in interiorul ferestrei planului activ,...
(Dimmed display brightness...)
daca nu apare bara de dimming in josul paginii.

Bineinteles, toate astea le faci cu laptopul conectat la incarcator, si setezi valoarea dorita pentru atunci cand e pe baterie.

| flixbuster a răspuns:

Posibil sa fie o simpla setare de luminozitate (prea) scazuta cand esti pe baterie.