| Mihai_Adrian_1990 a întrebat:

Salut.am un laptop asus x71sl, am probleme cu placa de sunet si nu stiu ce satari sa ii mai fac, am un realtek am pus pe ea un sistem 5.1 si am vazut ca funtioneaza, toate bune si frumoase placa are 3 gauri - 1 microfon, a 2-a in mijloc bagam castile, a 3-a gaura puneam si castile si boxele optional cand vroiam eu, acum in gaura din mijloc cea dedicata pentru casti gajaie extraordinar de rau si nu se intelege nimic din melodie, in a 3-a gaura nu se mai aude absolut nimic, driverul pentru sunet e ok in schimb daca ma puteti ajuta cu niste satari pentru placa de sunet, rulez cu win7 x64, ofer FUNDA pentru cel mai bun raspuns!

3 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

La laptopul tau nu poti conecta un sistem 5.1. Daca vrei sa conectezi un sistem 5.1 la laptop, trebuie sa-ti iei o placa de sunet pe USB. La tine probabil se aude, dar nu 5.1, ci 2.1, pentru ca portul iti scoate semnal pe 2 canale, nu pe 5, deci puterea sistemului se imparte doar pe 2 canale. Nu stiu sa-ti explic mai bine, dar oricum, ideea e ca daca vrei calitate 5.1, cumperi o placa de sunet pe USB.

| Mihai_Adrian_1990 explică (pentru JustCosmin):

Tin sa te contrazic @cosmin, am pus pe laptop sistem genius 5.1 prin conectarea sistemului a trebuit sa ocup toate cele 3 gauri din placa de sunet, mai mult ca sigur am ajuns la concluzia ca placa de sunet s-a dus, din moment ce se mai aude o "farama" de zgomot si asta cand volumul este la maxim! inca nu m.am lamurit dar o sa ma interesez pentru ca vreau sa stiu concret care e problema

| Vasybulan a răspuns:

Reinstaleaza driverul audio sau incearca sa reinstalezi windows-ul. Poate ti-a dat ceva crash. Io am patit asta dar cu XP. In cazul in care nici asa nu merge, poate e vina placii audio.