| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, am un laptop cu:
I5 2450m 6gb ram dd3 nVIDIA gt 520mx.
Si cand ma joc gta v la detalii minime rezolutie 13366x768 cu processorul dat la 1. 181V 3, 1Ghz temperatura 88-92 grade joculagata destul de mult, iar cand dau de la optimizer 85%
0. 956V 2Ghz temp 78-80 de grade merge perfect, care e motivul pentru care merge mai bine la 2ghz cand trebuie sa mearga mai bine la maxim 3. 1Ghz?

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Overclock la laptop. i kek'd.

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Pai e simplu. Overclocking-ul ajuta ce-i drept, dar scade durabilitatea procesorului. Imagineaza-ti un motor de masina. Mergi cu 120 km7h, toate ok. El duce pana la 200, dar daca mergi cu 200 constant... oboseste si cedeaza.
Sfatul meu este sa nu il folosesti pe overclock prea mult daca vrei sa il ai ok mai mult timp.

Seara buna!

| bogdan12321132231 explică (pentru Roxin):

In primul rand nu este overclock este turbo boost care sunt dotate toate procesoarele i5 si i7, in mod normal ar trebui sa mearga mai bine ca pentru frecventa aia e facut.