| hkkshddd a întrebat:

Am un laptop cu windows 7 pe 64. Inainte aveam windows 10 pe 32 si se misca destul de ok desi aveam erori cand ma jucam (aveam crash-uri multe). Cooler-ul pe windows 10 mergea destul de normal. Cand am schimbat windows-ul in 7 pe 64 am observat o crestere a performantei si nu aveam probleme. Acum cateva saptamani mi-am pus inca o placuta de 4 gb ram si de atunci observ incetul cu incetul ca cooler-ul face mult zgomot si in timp ce face zgomotul ala (face ventilatie foarte tare). De exemplu pe cs go cand aveam windows 10 imi mergea intre 40-150 fps iar pe windows 7 acum cu 8 gb ram jocul merge mai bine dar incepe sa faca ventilatia cooler-ul destul de tare si din minim 50 fps se face 20 (asta in timp ce face zgomot) dupa care incepe sa mearga normal cateva secunde fara zgomot apoi incepe iar (face asa doar la jocurile care consuma multe resurse).

Oare e laptopul plin de praf si de asta se poate incinge procesorul sau este o alta problema?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Foarte posibil sa fie de la praf. Acesta poate cauza supraincalzirea componentelor, fapt ce antreneaza coolerul. Deci mai multa energie consumata de ventilator, performanta temorar redusa din cauza incalzirii.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur nu placa video se aude? Posibil sa se incinda de la diverse. Eu cand minez ceva se aude numai coolerul placii video de 5 ori mai tare decat cel al sursei/procesorului (in mod normal nu stiu care din ele se aude dominant)