| ozn2012 a întrebat:

Am un laptop HP NX6310 cu procesor Intel Celeron M410 1.46Ghz (socket M) si azi am cumparat un procesor Intel Core 2 Duo T5500 1,67Ghz. Pe site-ul oficial scrie ca e compatibil, dar azi l-am montat si nu porneste windows-ul pe el si nici nu booteaza (am incercat cu XP, 7 - dvd+stick). Nu e bun procesorul sau trebuie cumva configurat?

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ma indoiesc ca o palca de baza de celeron va funtiona ok pe un core 2 duo.

| ozn2012 explică (pentru sltlp):

Uite aici lista cu procesoarele compatibile pentru HP NX6310:
http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/12432_div/12432_div.HTML

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sltlp):

De ce nu? E vorba de socket inainte de orice altceva, pina la urma, si daca el a zis ca s-a uitat pe site-ul oficial si cica suporta...

| sltlp a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu mereu e vorba de socket. stii ca si pe pc, era socket 775, si celeron 775 nu funtiona mereu cu core 2 duo, desi aveau acelasi socjket. sau la 1155. vreau sa subliniez ca mai exista si chipset, care are siala importanta lui.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sltlp):

Corect, intii trebuie' sa fie compatibil cu socketu', iar in al doilea rind cu chipsetul.

| ozn2012 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am pus un printscreen cu datele de pe site si datele din DXDIAG. Intelegeti cumva care e treaba cu chipset-ul 945 si 950?

| sltlp a răspuns:

Ai zis ca nu porneste windows-ul, dar el se deschide? intra in bios, fa o resetare. nu stiu ce sa zic, e adevarat, ca teoretic trebuia sa proneasca dar... nu merge corespuznator. cine a montat toata afacerea?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai intrat in BIOS? Posibil sa ai nevoie de un update de BIOS...

| ozn2012 explică (pentru GabiDumitrescu):

In BIOS il recunoaste. am ultimul bios