| sskrillex96 a întrebat:

Salut. Am un laptop medion cu i3 8gb ram HDD 650gb. Recent am instalat Windows nou cumpărat din magazin cu licență. După instalare la placa video îmi arăta 4000 MB memorie video totala și 0 MB memorie video dedicata. După ce am instalat primul driver de la Intel îmi arăta 1800 MB memorie video totala și 32 MB memorie video dedicata. De ce așa? Acum mai trebuie sa instalez încă un driver de la Nvidia doar ca am probleme cu internetul și deaceeas nu l-am descarcat încă. După ce instalez și acest driver e posibil sa am mai multa memorie video dedicata? Și de ce se tot schimba?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

NU CONTEAZA CANTITATEA TOTALA! El iti afiseaza si memoria aia RAM pe care o poate folosi ca memorie video. E fix apa de ploaie, ca RAM-ul e de cateva zeci de ori mai lent decat memoria video dedicata. Oricum, cu laptopul ala daca vrei sa joci ceva, iti recomand calduros o conexiune buna la net si abonament GeForce Now.

| sskrillex96 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am cautat placa video care o am (Nvidia geforce gt 740m) peste tot pe internet și am văzut multe jocuri cum ar fi si gta 5 ca mergeau cât de cât bine, 30 fps. Eu nu am asa mari pretenții. Măcar jocuri din 2010 sa ma joc sau și mai vechi. Doar ca nu înțeleg de ce se tot schimba memoria. Dacă are cineva timp sa caute placa video sa vadă despre ce e vorba și dacă are rost sa ma mai chinui cu driverel

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sskrillex96):

Daca 30 fps si low details e bine... imi retrag orice argument. Memoria "se schimba" pentru ca e alocata dinamic, in functie de nevoi. Si daca te uiti in locuri diferite, DirectX raporteaza una, alte softuri raporteaza alta...

Răspuns utilizator avertizat
| sskrillex96 explică:

Am mai citit undeva ca placa asta video este certificata pentru Windows 7 și 8. Si eu am Windows 10. Asta ce înseamnă?

| Nicusor1975 a răspuns:

Vezi driverul Intel sa nu fie configurat in asa fel sa utilizeze o parte din memoria ramca Memorie video dedicata.
Toate cele bune!