| sskrillex96 a întrebat:

Salut. Am un laptop medion akoya p6640 i5 generația a3a, 8gb ram, HDD 650 GB. Si am 2 intrebari: Vreau sa îmi instalez câteva jocuri și ma întreb dacă am suficienta memorie video. În setări scrie ca am 1800 MB memorie video totala și din care 32 MB memorie video dedicata. Care e diferența dintre cele 2 memorii și atunci când instalez un joc acesta poate sa se folosească de memoria video totala? Adică am aproape 2 GB memoria video?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Instalezi jocul dorit, iar daca are lag-uri (intreruperi) atunci intrii in setarile video a jocului si pui rezolutia cu o treapta mai mica.
Faci acest lucru pana ce jocul nu mai are lag-uri.
Il folosesti asa, chiar daca definitia imaginii nu este ceea mai perfecta.

| NLS a răspuns:

Memoria placii video e irelevanta DACA placa video e integrata in procesor.
Si as putea pune pariu ca asa e.

Deci in afara de un CS Go (joc ce nu are nevoie de video dedicat neaparat ca sa functioneze satisfacator) sau niste jocuri din 2007-2010 la detalii low, n-o sa poti juca pe el, chiar sa aiba 4 GB memorie video.

Conteaza cat si ce stie sa faca placa video, nu doar sa aiba loc sa incarce texturile.
(conteaza frecventa ei de lucru, numarul de nuclee, generatia procesorului video, etc)

tasteaza in caseta de cautare (apoi acceseaza):
dxdiag

si in TAB-ul "Display" vei vedea la
"Name"
si la
"Chip Type"
informatii "pretioase" despre placa video.
Posteaza-le aici, apoi spune ce jocuri ai vrea sa instalezi.

Deasemenea, tot acolo isi arata inca o data memoria ei, insa nu te ajuta cu nimic, daca nu ai o placa video dedicata (mult mai puternica decat una integrata).

| StefanFlorea a răspuns:

Memoria dedicata e folosita în puterea virtuala ( jocuri video), cea totala este reprezentata și de cea dedicata + partajata. Cu placa asta video n ai șanse în gaming, o placa bună de gaming depășește 8gb de memorie dedicata, totala cam 16-20gb, plus ca un alt factor important al plăcii video este frecventa sa.