| Adutzu2 a întrebat:

Salut,
Am un PC cu placa video dedicata. A functionat cateva luni de cand e cumparat. Acum cand il bag in priza se aprinde fara sa-l pornesc de la buton, se invart toate ventilatoarele inclusiv cel de la placa video, dar nu am nici un semnal la monitor (am incercat la doua) si se aude incontinuu acest sunet: https://www.youtube.com/watch?v=gaI-mG5oPZQ&ab_channel=A dutzuAdrian
Aveti idee care poate fi cauza?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Imi suna a eroare de RAM acele bip-uri (nu pe orice placa de baza acel cod de bip-uri e la fel, depinde de BIOS)

Ai incercat pe rand cate o placa, in fiecare dintre cele 4 sloturi pe care le ai?

Deasemenea, cand ai mai mult de o placa de RAM instalata in sistem,
NU le pune alaturat, ci conform instructiunilor respectivei placi de baza.

La majoritatea placilor de baza, primul slot de langa procesor trebuie sa ramana liber, apoi urmeaza o placa de RAM, apoi alt slot liber, apoi a doua placa de RAM.
(sau trebuie sa verifici in manualul placii de baza daca nu cumva 1 si 3 vin ocupate, si 2 si 4 libere)

Cand RAM-ul nu functioneaza, datorita faptului ca e defect, incompatibil sau nu face contact perfect in slot, nu ai imagine pe monitor (deloc).
Tot ce depinde de tine, e sa te asiguri ca "stabilizezi-imbunatatesti" contactul.
Prin inversarea placutelor intre ele (unde a fost placa a doua o pui pe prima si unde a fost prima o pui pe a doua),

Ori prin suflarea slotului de RAM cu aer comprimat (de preferinta nu din tub de spray, ci cu un compresor de aer mic)

Daca nici asa nu se rezolva, o ultima incercare inainte sa o declari defecta, ar fi sa incerci placa in alt sistem, care accepta respectivul tip de RAM (nu incerca sa introduci DDR 3 in placa de baza ce accepta DDR 1, DDR2, DDR4__!)

1 răspuns:
| Adutzu2 explică:

Aveam doua placute RAM de 8GB fiecare, am scos una si a pornit PC-ul.
Daca aveti idee care este explicatia, spuneti-mi si mie va rog.

| NLS a răspuns (pentru Adutzu2):

Imi suna a eroare de RAM acele bip-uri (nu pe orice placa de baza acel cod de bip-uri e la fel, depinde de BIOS)

Ai incercat pe rand cate o placa, in fiecare dintre cele 4 sloturi pe care le ai?

Deasemenea, cand ai mai mult de o placa de RAM instalata in sistem,
NU le pune alaturat, ci conform instructiunilor respectivei placi de baza.

La majoritatea placilor de baza, primul slot de langa procesor trebuie sa ramana liber, apoi urmeaza o placa de RAM, apoi alt slot liber, apoi a doua placa de RAM.
(sau trebuie sa verifici in manualul placii de baza daca nu cumva 1 si 3 vin ocupate, si 2 si 4 libere)

Cand RAM-ul nu functioneaza, datorita faptului ca e defect, incompatibil sau nu face contact perfect in slot, nu ai imagine pe monitor (deloc).
Tot ce depinde de tine, e sa te asiguri ca "stabilizezi-imbunatatesti" contactul.
Prin inversarea placutelor intre ele (unde a fost placa a doua o pui pe prima si unde a fost prima o pui pe a doua),

Ori prin suflarea slotului de RAM cu aer comprimat (de preferinta nu din tub de spray, ci cu un compresor de aer mic)

Daca nici asa nu se rezolva, o ultima incercare inainte sa o declari defecta, ar fi sa incerci placa in alt sistem, care accepta respectivul tip de RAM (nu incerca sa introduci DDR 3 in placa de baza ce accepta DDR 1, DDR2, DDR4__!)