| literallythesamebruh a întrebat:

Salut! Am un PC cu Windows 7 (destul de vechi,ce-i drept),care are o problemă; nu se aude nimic atunci când introduc căștile prin mufa jack. Nu am incercat celelalte porturi dar jack-ul era nevoia mea principală. Are driver pentru sunet și ce mai trebuie (nu sunt așa priceput). În afară de o placă de sunet externă, cum aș putea rezolva problema?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Da drumul la cea sunet si regleaza volumul de redare la mijloc. Ai grija sa nu fie bifata casuta "Mute"!

2. In spatele carcasei sunt mufele placii de sunet (de obicei 3, alaturate).
Introduce mufa castii in gaura marcata cu inel verde-galbui si probabil vei auzi sunetul.

Distractie placuta!

| RAY a răspuns:

Din 2009 =2022

| VoidEternal a răspuns:

E vorba de mufa din spate sau cea din fata? Cele din fata de multe ori nu merg, nu sunt conectate la placa de baza pentru că placa de baza nu suporta două ieșiri audio. Sau pur și simplu cel care a asamblat pc-ul nu a conectat și jack-ul din fata. Dacă e cel din spate atunci mi-e greu sa cred că a căpătat vreun defect fizic mai ales dacă nu ai bruscat mufa. A mers și acum nu mai merge sau nu a mers niciodată?

| literallythesamebruh explică (pentru VoidEternal):

Este vorba de cel din față. PC-ul este un sh, nu am de unde stiu ce defecte fizice a avut. Driver-ul audio și Windows player-ul îmi arată că au sunet.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Posibil sa nu fie conectat jackul din fata la placa de baza.

| VoidEternal a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Trebuie sa desfaci carcasa sa vezi daca fizic mufele sunt conectate. Caută pe net sa vezi mai întâi daca placa de baza suporta dual audio. Altfel nu ai unde conecta. Ar trebui sa fie niste pini pe placa de baza, dar diferă de la producător la producător.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu ai cum sa rezolvi problema, cel mai probabil e veche sau ai probleme la firul de la casti. Cea mai ieftina placa externa e 13 lei pe eMAG, deci nu e mare lucru.

| nicu991 a răspuns:

Lasa castile conectate si da restart la calculator.
Problema cu nedetectarea device-ului audio am avut-o si eu insa pe windows 10. Este o problema comuna a driverelor audio Realtek. Am renuntat la ele si rulez audio cu driverele default instalate de sistem fara probleme.

O alta varianta pentru care nu merge ar fi ca ai setat pentru iesire audio un dispozitiv HDMI ( monitor/ TV).

| literallythesamebruh explică (pentru nicu991):

Este conectat la TV doar cu VGA pentru imagine, nimic altceva.

| nicu991 a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Ok. Ai incercat si prima varianta cu restart?

| literallythesamebruh explică (pentru nicu991):

Momentan nu. Revin eu cu un update.