| L1ve a întrebat:

am un procesor quad core si temperatura imi este aratata foarte mare, undeva la 80-90 de grade daca ma joc, 55-65 daca stau pe net sau in bios. poate fi o problema de citire a senzorului? mentionez ca la unul din core imi arata temperatura cu -, si la voltaj la fel... este problema de procesor sau de senzor? daca pun mana pe el nu frige asa tare, pot sa tin mana pe el. proc si placa de baza se afla inca in garantie, dar as prefera sa nu astept 2 saptamani doar pentru un senzor.doar daca exista un risc sa se strice altceva mai rau in viitorul apropiat. poate sa ma intalnit cinvea cu problema asta. multumesc

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Da iti poate afecta calculatorul din punctul de vedere al temperaturii.
unele calculatoare folosesc informatiile date de senzori pentru a regla viteza ventilatorului(altele au viteza constanta indiferent de temperatura).

altceva ar fi atunci cand pe viitor CPU-ul ti se va supraincalzi pe bune. acel senzor nefunctionand cum trebuie nu v-a declansa inchiderea calculatorului, pentru a proteja componentele.

termometrele de casa au limita de 40-maxim 50 grade. ai grija la alea cu mercur ca pot sa iti explodeze. cele electronice nu iti afiseaza corect temperatura daca sunt depasite valorile maxime. senzorii de temperatura(pentru procesor) sunt pe placa imediat sub procesor. daca faci masurarea temperaturii pe margine o sa ai alte valori. deci nu e de mirare ca ai valori diferite fata de program. ca sa nu mai zic ca intervine si racirea de la aerul suflat de venilator, plus dispersia de caldura daca atingi si blocul de racire.

probabil ca cel mai apropiat punct in care poti masura este pe spatele placii de baza.

6 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Nu stiu pe ce ai incercat tu sa pui mana, dar iti garantez ca daca rulezi un CPU fara ventilator o sa te arzi in cateva secunde de la pornirea calculatorului.

curata blocul de racire, procesorul si aplica pasta termoconductoare
curata si ventilatorul de praf, eventual desfa acel sticker de pe el si aplica o picatura de ulei(de preferat unul pentru chestii de genul. in disperare de cauza poti folosi si ulei de bucatarie insa nu recomand pentru ca este mult mai lichid decat unul specializat)

ma indoiesc ca ajunge la 80 90 si iti tine. daca ajunge la temperatura asta calculatorul ti se opreste automat.
50-60 in idle e cam mult.

poti sa te duci la un service-ul specificat in garantie ca sa iti faca un diagnostic pe loc. ar trebui sa nu te coste.(de regula la un service o diagnosticare costa cam 20-30 lei)

| L1ve explică (pentru Danzell):

Am pus mana pe radiatorul care e lipit pe procesor, coolerul e schimbat, nu mai e cel stoc, sunt noi de 3 luni, nu prea am avut ce praf sa curat. stiu ca nu as fi tinut mana pe el daca chiar ar fi avut acea temperatura, ideea e sa nu fie alta problema, cei de la service au dat vina prima oara pe un airflow prost in carcasa prima oara, a 2-a oara au zis ca senzorul nu masoara bine. nu stiu ce sa mai cred, ideea e sa nu fie altceva mai rau, garantia dureaza 2-3 saptamani si alta la inlocuit nu au pe stoc.

| Danzell a răspuns (pentru L1ve):

Au incercat sa iti testeze temperatura? de obicei un service ar trebui sa aiba macar un termometru cu sonda, daca nu chiar unul laser.(care de obicei se folosesc cand se fac relipiri, pentru controlarea temperaturii)

prima data probabil ti-au zis fara sa faca vreun test amanuntit. cel mai probabil e varianta cu senzorii. senzorii sunt plasati pe placa de baza.

acei senzori sunt de fapt niste termorezistori care in functie de caldura primita dau o anumita rezistenta(in ohmi) care este apoi tradusa de calculator in temperatura.

| L1ve explică (pentru Danzell):

Au bagat niste programe si astat, in schimb am pus eu un termometru acasa si arata pe jumatate temperatura indicata de program, deci daca sunt senzorii ar trebui totusi sa remediez problema, afecteaza si altceva in timp? sau nu are nici o legatura si pot sa stau linistit?

| L1ve explică (pentru Danzell):

Am inteles, deci la garantie si asta e. desii nu mi se pare normal sa astept 3 saptamani pana trimit ei la gigabite,

| Danzell a răspuns (pentru L1ve):

3 sapt e relativ ok
in 3 sapt trebuie sa trimita colet la acel service, sa astepte repararea si sa primeasca inapoi.
acum nu stiu unde e service-ul gigabite, si ce capacitate are, dar gandeste-te ca la servicul deserveste mai multe tari. deci evident sunt mult mai multi clienti decat pe plan local cum e service-ul din garantie.
mai multi clienti, timp mai mare de asteptat thinking

oricum iti recomand sa nu mai astepti laughing o sa vina vara. iar vara e crima si pedeapsa laughing varf de sezon.

| Danzell a răspuns (pentru L1ve):

Da iti poate afecta calculatorul din punctul de vedere al temperaturii.
unele calculatoare folosesc informatiile date de senzori pentru a regla viteza ventilatorului(altele au viteza constanta indiferent de temperatura).

altceva ar fi atunci cand pe viitor CPU-ul ti se va supraincalzi pe bune. acel senzor nefunctionand cum trebuie nu v-a declansa inchiderea calculatorului, pentru a proteja componentele.

termometrele de casa au limita de 40-maxim 50 grade. ai grija la alea cu mercur ca pot sa iti explodeze. cele electronice nu iti afiseaza corect temperatura daca sunt depasite valorile maxime. senzorii de temperatura(pentru procesor) sunt pe placa imediat sub procesor. daca faci masurarea temperaturii pe margine o sa ai alte valori. deci nu e de mirare ca ai valori diferite fata de program. ca sa nu mai zic ca intervine si racirea de la aerul suflat de venilator, plus dispersia de caldura daca atingi si blocul de racire.

probabil ca cel mai apropiat punct in care poti masura este pe spatele placii de baza.