| Goldenboy97 a întrebat:

Salut, am un router nou Tenda W316r si nu stiu cum sa-l configurez.
Am inserat ip-ul 192.168.0.1, intru pe pagina bag username admin, parola admin. Aleg PPPoE si dupa imi apare iar username si parola.
Am bagat username si parola de la firma la care am abonament. Dar nu se conecteaza. Imi apare jos: no response from your internet service provider(isp) please consult your isp.
Ma puteti ajuta?

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ești sigur ca ai introdus userul și parola corect și de asemenea ai bifat acolo always conected nu conect on deamed cum e implicit?
Ai conectatcablul de internet ce vine de la furnizor în portul WAN iar cel ce va intra în Pc în unul din porturile LAN?
Succes

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, cheamă i pe cei de la firma unde ai netul, rcs rds, dolce sau unde ai? Si il fac ăia.

| K0sti a răspuns:

Ai facut deconectarea inainte de a a te apuca de configurat routerul? E una din cauze! Ca sa-ti mearga poti clona adresa mac a placii de retea pe router.
A ramas serverul alora agatat pe placa ta de retea, de aia trebuie dat deconectare! Sau porneste si opreste routerul de mai multe ori pana o ia! Asta daca zici ca ai facut totul ca la carte!

http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless/

| Goldenboy97 explică:

Maine imi trimite o echipa sa rezolve problema. Cred ca asa este cel mai bine.

| Sebi200000 a răspuns:

Din propria experienta, iti zic, sa te duci la Media IT, cu unitatea si cu ruterul si til fac ei acolo, si nu iti ia mai mult de 15 lei.

| sltlp a răspuns (pentru Sebi200000):

Tu vorbesti serios? Prostie mai mare nu puteai sa zici. Vezi ca ai uitat sa zici ca trebuie sa traga si firul pana la magazin.

| Sebi200000 a răspuns (pentru sltlp):

N-ai inteles nimic din ce am zis.