| Azorrion a întrebat:

Salut,

Am un router primit de la DIGI (
HG8143A5), dar mai mult de 100mb download speed nu prind, desi am abonament fiberlink 500, cablul e conectat la LAN1. Sfaturi? E un chin sa downloadez la 12mb/s jocuri mari.

6 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Lul dude... CE PLACA DE RETEA AI IN CALCULATOR?!?
ce switch ai?!?

ce crezi tu? ca daca ai fiberlink 500 atunci NU TREBUIE sa ai si restul capabil de aia 500, sau iti merge 500 daca tu ai numai 100?!?

| cfrtobias a răspuns:

Te duci in control panel>network and internet>Network and sharing center>acolo in dreapta ai Local Area Connection>Properties>Configure>apoi sus prin tabsurile alea dai pe advanced> si in stanga cauti speed & duplex> si in dreapta o sa fie pus pe auto tu il pui pe 1. 0Gbps sau 1000Mbps full duplex daca nu ai aceasta setare inseamna ca placa ta nu suporta mai mult de cat e valoarea maxima scrisa acolo

| Azorrion explică (pentru cfrtobias):

Am deja setarea asta facuta, am uitat sa mentionez.

| NLS a răspuns (pentru Azorrion):

Ce fel de cablu ai între router și PC?
Daca e doar CAT5, e foarte normal sa ai limitare la 100mbps.
Ai nevoie de CAT6 pentru mai mult de 100mbps.

Pe lângă cablul Ethernet, mai trebuie ca și placa de rețea din PC sa suporte 1000mbps (de regula următoarea treapta după 100).

Si routerul la fel, dar daca l-ai primit de la provider, nu cred sa fie atât de stupizi să-ți dea router mai slab decât viteza ce o poți prinde conform contractului.

| Azorrion explică (pentru NLS):

Am cablu cat 5e.

| Catalin77945 a răspuns:

Poti sa iei repack-uri la jocuri, au size mai mic, dar dureaza dupa setup ul mai mult
eventual posibil sa fie de la zona, adica eu am patit sa am acelasi abonament in 2 locatii si sa difere de la 10-12mb/s la 5-6