| Strepix a întrebat:

Salut! Tocmai mi-am pus internet prin fibra de la Digi, mediul rural, pachetul fiberlink gigabyte popular. Am conectat la calculator din router Lan1 prin cablu utp, dar distanta de la router la calculator este de 20m, deci cam 20m are acel cablu utp pentru ca am calculatorul in alta camera. Vitezele sunt super ok, 920mbps download, cam tot atat upload. Dar ping-ul este in jur de 10 ms, iar la altii prin speedtest vedeam ping 1-2ms. Cum pot avea ping-ul mai mic? E din cauza faptului ca e cablu utp atat de lung? Daca mut calculatorul langa router si iau un cablu utp de 1M as avea ping mai mic?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

La ce te ajuta ping de 1ms, cand 10ms e mai mult decât extraordinar?

Pozitionand calculatorul mai aproape de modem/router, chiar si folosind cablu CAT7 (in principiu chiar și CAT5e ar fi suficient pentru 1000mbps, dar cu clase superioare e mai sigur), tot nu e sigur ca o sa ai mereu ping-ul dorit... Doar dacă providerul tău de internet are sediul în clădirea de peste drum de tine, si distanta dintre tine și serverul pe care e stocat jocul nu e mai lunga decât distanta pe care o parcurgi pana la WC.

Apropo, in Germania plătesc 54 euro pe luna, am teoretic 1000mbps, din care de vreo câteva săptămâni mai mult de 300mbps nu am atins, la upload am maxim 50 (aici nu pot sa ma plâng, chiar si acum când merge rău, ii ating), si ping... Între 10 și 200...cat vrea Bunuțul.

| NisipLaMare a răspuns (pentru NLS):

Omul vrea Ţeava pana la calculator preupun ca este in alta camera daca tot are vrea sa profite.

| NisipLaMare a răspuns (pentru NLS):

Eu am 500mbps cu 200 Uploud reali dar folosesc doar 300mbps din 500 deoarece am scos 5G-ul pentru ca nu-mi trebuie wirelessul viteza mare pentru dispozitive wireless.Pe cablu de la Router la Laptop merge brici.

| NisipLaMare a răspuns:

Treci la ca
cablu FTP Cat 7, iti trebuie si o placa de rețea competenta.

| Nelucojoc a răspuns:

Te referi la ping in gw local?

| Strepix explică (pentru Nelucojoc):

IDle latency, cand fac test de viteza apare ping ms prima data.