| Cry1243 a întrebat:

Am un Smart UHD TV Samsung UE40KU6092U.
A fost achizitionat de Black Friday si dupa instalare mergea perfect, 3 zile mai tarziu SE CONECTA la wireless dar aplicatiile si browserul nu functionau,
(Am dat reset. tot ce se putea) dupa 2 zile in care nu a functionat si-a revenit ca prin magie si a mers fara probleme pana acum cand din nou nu functioneaza.
Televizorul zice ca e conectat la wireless dar browserul web sau aplicatiile de ex. YouTube, Netflix, etc. nu functionaza.
Ce este de facut? Stie cineva ce problema ar putea avea? Imi scapa mie ceva?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La conexiunile wireless (atat la Android, cat si la iOS), se intampla a deseori asemenea problema.
Indica conectarea, dar tot nu functioneaza.
Oprirea si re-pornirea aparatului (din setarile wi-fi) ajuta in marea majoritate a cazurilor.

In caz ca nu ajuta, trebuie revizuite de un specialist setarile routerului si a televizorului.

| Cry1243 explică (pentru Bula):

Ideea e ca reteaua wifi functioneaza ok, telefoanele nu au nici o problema, laptop-ul la fel.

| Bula a răspuns (pentru Cry1243):

Opreste pentru 15 secunde wi-fi din setarile televizorului, dupa care reporneste-l.
Daca nu functioneaza nici atunci, atunci ai serviciul de clienti, garantia etc.
(si ciocan big grin )

| octav005 a răspuns:

Este posibil sa fie de la reteaua de cablu. incearca sa te conectezi cu alt dispozitiv. ex telefon si vezi daca functioneaza pe wi-fi.
setarile la router trebuie sa fie cu ip static pentru a functiona pentru telefon, tableta, tv. si puneti o parola sa nu intre oricine la routerul tau. posibil sa iti scada din viteza de transfer.
CEL mai bine este sa bagi din router direct in spatele la tv DACA are asa ceva. este mul mai bine si nu ai pierdere de viteza.

| Bula a răspuns (pentru octav005):

N-ai citit dialogurile anterioare!
Omului ii functioneaza wi-fi pe telefoanele si laptopul din casa!
Iar conectarea la IP static este cea mai mare prostie, cand IP-urile se schimba deja chiar de la furnizori.
Totdeauna, pe LAN se pune IP dinamic!

| octav005 a răspuns (pentru Bula):

Iti trebuie static. chiar si daca dai restart la pc. ai accelasi ip la adresa de router. dinamic doar cand bagi cablul de la operator direct in pc.

| Bula a răspuns (pentru octav005):

ERONAT!
Si ce fac daca am mai multe cabluri si imi mut laptopul de la unul la altul? Va trebuie sa schimb mereu IP-ul sa ma pot conecta?

Cablul de la operator iti vine cu IP dinamic, dar bazat pe MAC sau pe nume si parola de acces.

| octav005 a răspuns (pentru Bula):

Nu muți nimic. Eu la router. Intra cablu din rețea intr-un port și am 4 ieșiri RJ 45 pentru încă alte 4 dispozitive. Un port il am în Pc. Unul în tv. Adevărat difera ip-urile. Dar și după o luna este același ip. Nu se schimba ca în cazul unui dinamic care ai dat restartează la Pc și ai un alt ip. ( cu cablu de rețea direct în Pc ma refer)

| Bula a răspuns (pentru octav005):

Pe reteaua proprie cel mai practic este IP dinamic, fiindca sunt prea lenes. big grin

Eu am 4 incaperi, ma mut cu laptopul intre ele, conectat pe cablu. Intr-o incapere mai am un router, ca terminal, de unde mai pleaca spre doua calculatoare sau laptop-uri. La toate am pus IP dinamic.
Mi e lene sa tot configurez pe laptop IP-urile fiecarei cablu, sau sa pierd timpul cu sincronizarea celor doua routere.