| alexas10 a întrebat:

Am un televizor Samsung 40Eh5450 si nu stiu cum sa-l conectez la internet.Nu vreau prin wireless fiindca nu stiu cum.cum se poate conecta prin cablu? trebuie cumparat ceva? daca da, puteti sa-mi ziceti ce? Cablul vine de la Rds/Rcs.

Răspuns Câştigător
| WPP a răspuns:

Salut, pentru conectica prin wireless iti trebuie: http://www.emag.ro/......EC0FTBBBM/
Pentru varianta prin cablu ai nevoie doar de un cablu UTP (cablul clasic de retea) conectat la router si atata tot. PS. Nu poti sa folosesti direct cablul celor de la RDS fara router intrucat televizorul cred (mai mult ca sigur) ca nu are optiunea de autentificare PPPoE pe care o cere RDSul ca sa intri pe net!

| alexas10 explică (pentru WPP):

La ce router trebuie sa conectez cablul clasic si de unde il pot procura?

| WPP a răspuns (pentru alexas10):

Daca esti abonat RDS iti recomand un router D-Link caci sunt compatibile cu reteaua lor si sunt fiabile, un DIR-615 este suficient pentru un apartament si este accesibil ca pret " http://www.emag.ro/......EQTRMBBBM/ ". Banuiesc ca folosesti o interfata "dial-up" de autentificare pe calculator ca sa te conectezi la internet, userul si parola vor trebui mutate in setarile routerului ca atunci cand conectezi la el orice device (laptop, telefon, televizor...) sa nu mai fie nevoie sa faci autentificarea celor de la RDS. Pentru setarile routerului iti trebuiesc ceva cunostinte ca sa le poti face singur/a sau apeleaza la un apropiat care te poate ajuta caci cei de la RDS nu iti ofera suport pentru asta deoarece sunt foarte multe modele de routere si nu vor sa se complice!

| alexas10 explică (pentru WPP):

Multumesc.Mai am o intrebare:ce trebuie sa fac ca sa conectez? sa unesc firul de internet pe care il am la RDS in router si apoi alt fir(daca poti sa-mi dai te rog si de unde il pot procura fiindca nu l-am primit inclus cu TV-ul)sa il conectez in televizor?

| WPP a răspuns (pentru alexas10):

Cablul de internet de la RDS intra in portul WAN al routerului iar din celelalte libere pleci cu un alt cablu catre televizor http://www.emag.ro/search/cablu%20utp (vezi ce lungime te ajuta)

| alexas10 explică (pentru WPP):

Gata am inteles, multumesc mult pentru ajutor! Bafta