| TimerMen a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un PC bun. Nu am cunostinte in acest domeniu dar stiu ca vreau macar un procesor i5 happy. De celalalte componente nu stiu nimic asa ca daca aveti recomandari va rog sa mi le spuneti si mie! happy

Multumesc!

4 răspunsuri:
| lBroken69 a răspuns:

Spune-mi ce buget ai, adică câţi bani eşti dispus să dai şi te voi ajuta eu cu nişte modele.

| Giani_Geaburu_1995 a răspuns:

Daca te pricepi bine pe internet, poti sa iei piesele de pe okazii la un pret foarte bun. Ce recomand sa iei nou este procesorul si sursa, deoarece poti sa ai surprize la mana a doua. Recomand un procesor AMD, FX-6300, care este foarte bun, se aproprie de i5 in jocuri ( diferenta este sesizabila numai in Multiplayer, unde AMD pierde ).
Piesele ar arata cam asa pentru un calculator 1080p ( Full HD ), dar care tine cont si de buget :
Procesor: AMD FX-6300 ( 6 nuclee, frecventa 3, 5 Ghz per nucleu.) Costa 500 de lei, fata de un i5 care costa cam 1000 de lei, restul de bani poti sa ii investesti intr-o placa video mai buna, deoarece jocurile din ziua de azi sunt limitate de placa video si nu de procesor ).
Placa de baza : o placa de baza 970 cu socket AM3+ precum ar fi variantele de Asrock 970 sau Gigabyte ( 250-300 de lei pe okazii )
-Placa video : Daca esti fan Nvidia, GTX 660 sau 760, care fac fata cu brio, si nu sunt nici foarte scumpe, aproximativ 600-800 de lei sau echivalentul de la AMD ( 7950, R9 270x sau R9 280x daca ai bugetul mai maricel )
-RAM : 8 GB DDR3 1333 Mhz sau 1600 Mhz( din pacate nu prea se mai gaseste)
-Sursa : Cauta o sursa de 650-700 de Wati
- Carcasa : Inter-Tech Ventilation ( JYX 5 ) pret intre 120-150 lei noua, are deja 2 coolere incluse, poti sa mai montezi inca 2 de 120mm )
Monitor de 24 de inch Benq sau LG.

Spor la jocuri big grin

| Giani_Geaburu_1995 a răspuns:

Hard-Diskul sa fie de 1 TB. Recomand seria Caviar ( Blue, Black sau Green ) de la WD ( Western Digital )