| Clau95200 a întrebat:

Astazi, am decis, dupa multa chinuiala sa postez aici, un topic daca pot spune asa, despre o problema a unei tablete. Tableta nu e chiar performanta. Tipul tabletei este: Mid 700 fiind creata de Master. De la un timp, tableta nu se mai incarca. Am incarcator special pentru ea (a fost in cutie ). Incarcatorul se conecteaza in tableta cu ajutorul unui cablu de date. Cine stie, probabil are idee. Una peste alta, daca o bag in priza si o las. nu se incarca, si se aud ceva zgomote ciudate, aproape silentioase. Daca o las in pc, se incarca, (conectata cu cablul de date al incarcatorului) dar se incarca in 4/5 h (100%). Nimic rau. e ok. se deschide. Apoi cu bateria 100% stau maxim pe ea 1h, pe cand ea trebuia in standby sa tina cam 4 zile. Ne utilizata. Daca ma conectez la wi-fi, nu mai spun. scade accentuat procentul bateriei. straight face
Someone can help me? sad. please?

Răspuns Câştigător
| MunteanuIoan a răspuns:

Uite cum sta treaba.
Prin cablurile de la USB nu trece asa mult curent, ca doar nu e priza, iar tu bagi firul de date/incarcat in USB, si tableta stie doar cat timp ai incarcat si iti arata ca e 100%, pentru ca stie de exemplu ca a fost 4 ore la incarcat si gata e buna de utilizat. Si faza ca nu merge la priza, incearca sa cumperi un incarcator adevarat, nu cu usb-uri poate o sa mearga(zic poate pentru ca sa zicem la iphone-uri trebuie sa cumperi neaparat incarcatorul lui original, nu remake-uri, si acum nu stii ce au pus chinezii in tableta).
Apropo, e posibil ca ai incarcat-o prea mult timp pe USB si acum sa aiba senzorii dereglati, poate bateria stricata.
Sper ca te-am ajutat :d

| Clau95200 explică (pentru MunteanuIoan):

Multumesc pentru sfat, dar am uitat oricum sa precizez ca am incercat cu mia multe incarcatoare. care pana acum mergeau ( de obicei stateam noaptea cu ea la incarcat si aveam incarcatorul in priza.), acum. nici acel incarcator nu merge. straight face.

| MunteanuIoan a răspuns (pentru Clau95200):

A mers vreodata sa o incarci si sa tina mai mult timp bateria?

| Clau95200 explică (pentru MunteanuIoan):

Da, normal, prima data cand am luat-o n-am avut probleme, plus ca am formatat-o exact cum trebuia, de 3 ori, am incarcat-o full si descarcat-o pana la limita.

| MunteanuIoan a răspuns (pentru Clau95200):

Ok. Pai de obicei chinezariile merg o data, de doua ori perfect ca sa para ca sunt bune, iar apoi crapa si trebuie sa iei un nou aparat. Ei fac asta doar pentru bani, adica probabil iti fura ochii cu aspectul, prima data merge perfect si zici sa o cumperi la un pret mai redus decat sa zicem o tableta Samsung crezand ca e o afacere de milioane. Da de unde? Chinezii sunt mai rau decat tiganii. Numai bani ar vrea tongue

| JohnnyBi a răspuns (pentru Clau95200):

Ce ai formatat? bateriile pe Li-ion nu se formateaza. aia era regula pentru bateriile pe Ni-Cr

| Clau95200 explică (pentru MunteanuIoan):

So. nu cred ca trebuie sa ma mai complic, probabil trebuie alta, corect? laughing multumesc oricum pentru tot! happy.

| AlexL28 a răspuns (pentru MunteanuIoan):

Samsung sunt mai rai ca cei mai rai tigani.

8 răspunsuri:
| AlexL28 a răspuns:

Cand o bagi la PC dureaza ma mult pentru ca curentul pe care iesirile USB il scot este putin in comparatie cu cel de la adaptor, care probabil e de 1 A. Eu cred ca Adaptorul e stricat, dar daca zici ca bateria tine asa putin, poate si ea a slabit.