| Jake143 a întrebat:

Salut, azi am cumparat un PC ok totul bine, l-am montat la toate cablurile, porneste se aude ventilatorul. Lumineaza doar ca monitorul nu porneste, monitorul nu este defect, pur si simplu beculetul nu ramane aprins constant, la mine cand beculetul nu bipaie constant atunci pc nu e aprins. Poate fi din cauza ca pc ul nu are windows pus?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca nu are nimic instalat, la pornirea calculatorului trebuie sa apara pe monitor Logo-ul firmei si/sau afisarile POST (testarea primara a calculatorului), urmat de ceva mesaj.

Daca nu apare nimic, atunci calculatorul nu trece prin auto-testarea de pornire.
In acest caz trebuie miscate memoriile, placa video, poate porneste. Daca nu, atunci trebuie dus la un service pentru depanare.

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce configuratie ai? Placa de baza, procesor, placa video, monitor?

Bula
| Bula a răspuns:

Cu cat timp l-ai pornit dupa ce ai intrat cu el in casa?

| Jake143 explică (pentru Bula):

Aproximativ 2 ore

| Zaygon a răspuns:

Nu are nici o legatura. Are placa video dedicata?

| Jake143 explică:

Poate fi ca nu am instalat motherboard?

| Bula a răspuns (pentru Jake143):

Chiar daca nu are nimic instalat, la pornirea calculatorului trebuie sa apara pe monitor Logo-ul firmei si/sau afisarile POST (testarea primara a calculatorului), urmat de ceva mesaj.

Daca nu apare nimic, atunci calculatorul nu trece prin auto-testarea de pornire.
In acest caz trebuie miscate memoriile, placa video, poate porneste. Daca nu, atunci trebuie dus la un service pentru depanare.