| Necunoscutu92 a întrebat:

Salut, azi am luat o placa de baza de la un prieten, a pornit-o de 2 ori, a mers fara probleme si cand am ajuns nu se mai aprindea dar cand bagam cablu de alimentare in sursa incepea sa se invarta ventilatorul. Ce sa fac ca placa mearga, ce s-a intamplat? E un asrock 760g-gs3

4 răspunsuri:
| f2ff2fl12f a răspuns:

Poate s-au stricat chestiile alea mici de pe spate dacă ai atins-o acolo, sau nu e compatibila cu componentele tale.

| KLiNK a răspuns:

Salut. Scoate memoria RAM. Porneste pc-ul fara RAM. Vezi daca scoate un beep ceva placa de baza. Daca da, atunci e bine, inseamna ca nu e prajita. Reseteaza cmos-ul de pe placa de baza si asigura-te ca este tot la locul lui.

| CM7YRE a răspuns:

Testeazi fara rami, daca merge sau nu. Testezi si cu alt procesor; poate fi placa, procesorul etc. Vezi sa nu fi indoit din pinii de la procesor, ca "adio".

| mario366 a răspuns:

Daca pc-ul iti porneste adica auzi ca se invarte ventilatorul si asa, dar nu duce nici o imagine catre monitor nu se aprinde nimic sunt pini de la procesor de pe placa de baza de vina... daca i-ai indoit poti incerca sa ii indrepti dar nu te sfatuiesc...