| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi-am pus o noua placa video în pc și am început sa îmi instalez driverele.Surpriza, Pc ul se stinge după 5 minute. M am uitat la placa video și era cam încinsă. Eu am un ventilator destul de mare+cel de pe placa video. De unde vine problema?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"placa video ...era cam încinsă"

cred că nu-și face datoria ventilatorul tău

| anonimg a răspuns:

Verifica daca ventilatorul de pe placa video se si invarte. Daca nu, atunci ventilatorul placii video trebuie sa aiba o mufa care se conecteaza pe placa de baza (in afara de faptul ca poate placa video are nevoie de alimentare separata de la sursa).
Daca este asa, atunci sierra1 are dreptate si merita funda.

| Alexandru123451 a răspuns:

Aștept mai multe răspunsuri!

| RAY a răspuns:

Acum 49 minute | sierra1 a răspuns:
"placa video ...era cam încinsă"

cred că nu-și face datoria ventilatorul tău

placa video era panicata si sa inclazit, ce e greu de inteles, vezi temperatura placi video, in 5 min e cam repede, ai instalat driverele originale?

Bula
| Bula a răspuns:

Uite-te, daca se invarte ventilatorul placii video!
Cu o oglinda de buzunar si o lanterna poti vedea ce se intampla cu el.

| CM7YRE a răspuns:

Ce inseamna "cam incinsa" si ce model de placa video? Poti incerca cu GPU Temp sau cu Expertool sau alte programe sa vezi ce temperatura are placa video; daca e nou nouta slabe sanse sa fie stricata (dar exista totusi o probabilitate sa nu aiba pasta termoconductoare aplicata, sa nu isi faca treaba, sa fie pe Sylent mode etc). Se poate sa nu-i fi pus din greseala mufa de alimentare pe 6 pini (daca are asa ceva? dar n-ar fi trebuit sa-ti dea semnal video).

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Eu am zis: "ventilatorul placii video trebuie sa aiba o mufa care se conecteaza pe placa de baza". Dar această mufă poate să fie chiar pe placa video.