| MaRiNiKMaRiAn a întrebat:

Salut Baieti/Fete deci... Vreau sa imi bag si eu windows-ul asta e prima data cand il bag deci dupa as avea nevoie de toate driver-ele pentru calculator si nu stiu care sunt. Care va pricepe-ti ma ajuta-ti si pe mine Va rog? Multumesc! Dau funda!.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Două răspunsuri.Două PROASTE, deoarece acești doi useri habar nu au de calculatoare și instalări windows, și mai grav învață greșit și pe alții.Atitudine de condamnat și evaluat ca atare.RECOMAND.A nu te lua după cei doi de mai sus și citește ceea ce-ți scriu ca nu aiurea îmi pierd vreme în a te învăța ce și cum să faci!, ci scopul este ca să te învaț sa instalezi Windows corect și cum trebuie!
Actualizăriile de sistem sunt vitale pentru ca Windows-ul să devină stabil, să primească driverele cum e:
Windows 7-driverele vor fii disponibile în Automatic updates la optionals Updates, cu excepția unor plăci de rețea cum sunt cele realtek la care Windows 7 are suportul învechit, și trebuie descărcate e pe site-ul producătorului(voi detalia ce și cum).
Windows 8, 8.1, 10-Încă din timpul procesului de instalare driverele vor fii descărcate prin automatic updates, astfel că NU MAI ESTE NEVOIE! să umblii pe net să le cauți și da vor fii ultimele versiuni chiar și pentru plăciile grafice dedicate de ultimă generație, la cae se adauga actualizarea centrului software de unde 100% vei găsii aplicații de uz general gratuite puse la dispoziția userilor de Microsoft, tocmai pentru a evita infectarea calculatorului(chestie furată de la sistemele Linux dar e asta e alta poveste).
Instalarea de windows NU se face ca ciobanu cu next next fără să citeși chiat și licența. Microsoft Windows NU este o paltformă gratuită ci una comercială ce TREBUIE licențiată, nici de cum acivata ilegal cu tâmpeniile de pe goolge pe care p[recis și cei doi de mai sus le folosesc, prin asta duplicând licențele pe serverele Microsoft iar oricât Microsoft prin TPM poate dezactiva ambele copii neștiind care din ele e cu licența cumpărată sau furată.
A se evita sursele ilegale de unde mai mult ca sigur 80% din copii ce apucă la calculatoare descară Windows.Acele surse(în special FileListe și Torenzele(care au caleași surse dar le zice altfel)) conțin copii de Windows infectate cu viruși reali care nu ți vede nici cel mai performant antivirus din lume; de ce? Simplu Antivirusu e și el un program ce funcționeaza la fel ce windowsu adica o masină de scos bani de pe naivii ce cred că chiar le oferă protecție; real. țeapă! că șterg și văd doar așa zișii viruși, real programe ce nu fac nimic numa încetinesc calculatoru creând miraju usrului ca are calculatoru infectat, ca să îi faca să le cumpere licențele; aceste programe fiind lansate chiar de producătorii acestora pe net cu acest scop.Un keylogger sau un script ce va forma un virus capabil de a străpunde serverele SSl(de exemplu) cu ajutoru internetului ce îl conține un Windows ce provine de acolo așa zișii antiviruși îl vor vedea ca fișier curat, deși real este infectat!
Driverii
Ca să știi ce driveri ai nevoie(dacă ai nevoie) trebuie să știi ce placă de bază ai la calculator.În funcție de asta (dacă e nevoie doar) cauți pe net numele plăcii de bază și apoi descarci de pe site-ul producătorului ultimele versiuni de drivere disponibile.NU folosii programe idioate ca driver denius sau altecretinătați că te vei alege cu driveri vechi sau chiar infectați.
Instalarea de Windows
dacă o să arunci o privire la mine pe site(e la profil) acolo am și ghiduri de instalare Windows Xp, 7 și Windows 8.1.
Singurul loc legal de obținere a unei copii de Windows 100% legitie din tot internetul este site-ul Sofpedia.Firma ce deține și administreaza site-ul e partener Microsoft US de 10 ani de unde și au copiile de Windows ce sunt la ei pe site, deși usrii mediocii de calculatore pe care eu îi numec ciobani cibernetici(pericole informatice) ocolesc sursa alta legală crezând doar ei că site-ul e virusat(cu ce? cu soft legal?! laughing) ). Succes și dacă ai nelămuriri te ajut cu drag.

| MaRiNiKMaRiAn explică (pentru DeyCj):

Multumesc ca m-ai ajutat si ca ti-ai stors creierii cu un idiot ca mine ca sa-mi explici toate astea laughing)

| MaRiNiKMaRiAn explică (pentru DeyCj):

Imi poti da si mie un link de download-are penntru windows 7?

11 răspunsuri:
| DANI_1590 a răspuns:

Instalaeza driver booster de la iobit si iti va instala el singur toate driverele necesare http://www.iobit.com/driver-booster.php

| K0sti a răspuns:

Inainte de a instala windows, iti iei de la producatorul placii de baza driverele de retea, restul le poti lua si dupa!

| MskDesign a răspuns:

Driver-ele le gasesti pe site-urile oficiale ale producatorilor.Pe google scrii driver nume placa de baza si de obicei trebuie sa fie printre primele rezultate.Asa faci si pentru placa video, placa sunet sau ce mai contine pc-ul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A zis bine userul de mai sus dar daca dai voie pc-ului sa isi faca toate updatele si ai windowsul,,, ilegal adica nu e cumparat ci o copie, ai pus-o. Mai bine imediat dupa instalarea windowsului dai „never„ la updatarea windowsului pentru ca sigur e piratat.
Deci, daca windowsul este w7 el vine inclus cu driverul de sunet si cel video.
Alte programe care ti-ar trebui imediat ar fi, winrar, Adobe flash player, gom player sau bs player pentru filme, un antivirus free, un pprogram de curatat ccleaner sau advanced systemcare(amandoua isi fac treaba bine deci le poti pune pe amandoua. Cam atat imi vine acum in minte ca nu am baut inca cafeaua.laughing

| Pleistoros a răspuns:

Dupa instalare windows dai voie la pc sa isi faca toate update-urile(toate!)
Instaleaza driverele necesare (placa baza, video card etc) de pe cd sau de pe site-urile oficiale.
Instaleaza antivirussadKaspersky, Avast, Bitdefender, Eset smart security).
Defragmenteaza pc.
Backup pc.
Si de abia dupa aia riscate sa instalezi orice altceva
Daca postezi configuratia calculatorului si versiunea de windows pe care vrei sa o instalezi pot fi mai precis.

| suntserios a răspuns (pentru Pleistoros):

Da,da sa lase windows ul sa isi faca update uri. In mod sigur are windows original cu licenta si o sa ii mearga la perfectie update ul

| DeyCj a răspuns (pentru suntserios):

Windows-ul original poate fii și fără licență happy, adica în perioadă de încercare, cu excepția depășitului XP(care oricum nu mai e suportat de Microsoft).
A nu se confunda termenii care oricum nu seamană nici literar, nici practic happy!