| ParradiSs a întrebat:

batreriile li-ion se pot supra incarca/strica daca tin telefonul peste noapte la incarcat?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Oricum ar fi, media de viata al unui acumulator este de un an sau doi, si apoi trebuie schimbat. Ca le tinem noi pana se umfla de nu mai poti inchide capacul la loc, este altceva; caci romanii pana nu li se rup chilotii pe ei nu-i arunca la gunoi. ^_^

| Iunix a răspuns:

Cel mai bine ar fi ca bateria să nu fie încărcată 100 %, 94% ajunge și să nu se descarce mai mult de 20%, preferabil s-o bagi la încărcat când e 30%.

| ParradiSs explică (pentru Iunix):

Da, dar aavand in vedere ca la scoala nu-l las deloc se duce destul de repede, de multe ori ajung cu el sub 20. din 80 si ceva la %