| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut.
Black Friday la eMag este le 10 noiembrie 2023, nu?
Credeți că pot prinde acest telefon Telefon mobil Motorola Edge 40 Neo, Dual SIM, 256GB, 12GB RAM, 5G, Black Beauty, la minim 1300 de lei? (sau și mai puțin de 1300 lei, dar minim 1300 lei) De preferat pe eMag daca nu pe alt site.
Cam care ar fi range-ul de reduceri la telefoane pe eMag de Black Friday, in procente, exemplu 10%-50% pentru telefoane.
Mă interesează mai mult range-ul de procentaj de Black Friday pentru modelul de telefon specificat mai sus aproximativ?
Pe ce site de Black Friday pot găsi aceste telefon la cel mai mic preț.
Acum pe eMag e 1699 lei, modelul specificat.

Dau funda, mulțumesc

10 răspunsuri:
| Lucaaragiale23 explică (pentru dullcat):

Smr tu...chiar așa e la toate produsele? Sau e la mișto

| dullcat a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Nu zic la misto.Nu stiu daca e asa la toate, dar eu am observat ca e asa la multe.Si cei din jurul meu au observat la fel, in functie de ce ii interesa.Deci asa cum spuneam mai sus, daca nu tii o evidenta cu pretul inca dinainte de toata frenezia black friday, risti sa cumperi mai scump (evident ca vor profita de oamenii care cumpara, exact ca momentele cand se scumpesc florile la inceputul scolii si asa mai departe) sau sa cumperi cu o reducere inexistenta, la un pret care era la raft si in restul anului (cu dezavantajul ca acum timpii de livrare vor fi dati peste cap).

| Lucaaragiale23 explică (pentru dullcat):

A ok, pai acum e la 1699 lei s-a lansat acum o lună pe 14 septembrie deci nu cred că îl vor mai scumpi...tu ce părere ai? Îl vor scumpi sau nu

| dullcat a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Nu stiu.

| Catrice a răspuns:

M-am uitat de curiozitate aseară la ceva din favorite și era mult mai scump decât acu 2 luni când il văzusem si paried ca de bf o sa fie la pretul inițiallaughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru Catrice):

Acesta e de cele mai multe ori black Friday sau mă rog, așa se manifesta.

| VoidEternal a răspuns:

Black Friday nu inseamna reduceri mari la toata oferta de produse a unui magazin. Daca ne raportam la eMAG care e cel mai mare retailer din RO, realist vorbind vei avea in jur de 10-20 de produse/categorie care sunt cu adevarat un best-buy. Poate mai mult in categoriile mai mari.

Restul produselor vor avea o reducere care se incadreaza mai mult sau mai putin in toate celelalte promotii desfasurate in orice alta perioada a anului. In punctul asta, probabil o mana de oameni de la eMAG stiu daca acest produs va avea un pret mai bun decat e acum pe site. Valabil pentru orice alt magazin care participa.

Eu lucrez pentru un retailer (nu un marketplace, nu in IT, dar un site maricel, in jur de 900k produse listate) si in conditiile in care efectiv tot ce inseamna reducere de blackfriday pe site trece prin mana mea, in punctul asta stiu cam 5% din ce vom avea redus.

Deci, vei stii in data de 10.

| Lucaaragiale23 explică (pentru VoidEternal):

Hmm, la ce site ești retailer? Daca vrei sa spui, poate mă poți ajuta cu ce am spus eu mai sus, vreau sa îl iau la preț cât mai bun
Pe 10 noiembrie la 00:00 ora Ro se fac reducerile? Și cât vor dura? De obicei se epuizează stock-ul repede? Comanda e livrata în aceași zi sau cel târziu următoarea zi de când ai pus comanda?

Ca retailer la eMag sau orice alt magazin de-asta cei ce lucrează pot știi dinainte ce produs va avea reduceri și cât?

| VoidEternal a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Asta ziceam, ca site-ul la care sunt nu vinde eletctronica/IT. Prefer sa nu spun care e.

Oricum e vorba despre un alt tip de produse deci nu te pot ajuta cu informatii despre acel telefon.

Dar ideea de baza e ca doar cine lucreaza la retailerii respectivi au informatiile astea si nu cred ca e vreunul pe TPU. Si oricum de obicei nu au voie sa le divulge.

Deci nu prea are cine sa-ti dea un raspuns util la intrebarea ta. eMAG-ul incepe de obicei intre 5 si 6 dimineata, site-ul meu la miezul noptii. Reducerile tin pana la miezul noptii intre vineri si sambata la eMAG, dar zilele urmatoare de obicei fac campanie Crazy Days care are in mare cam aceleasi reduceri. La mine reducerile tin tot weekendul. Nu o regula, fiecare gandeste campania in functie de profilul cumparatorului sau. Stocurile cu reduceri mari sunt mai mereu limitate, dupa ce se dau bucatile alea produsul reintra cu pretul initial. Livrarea depinde de volum, evident, vendorii eMAG au termen de 10 zile parca sa livreze tot ce intra. Acum majoritatea comenzilor se livreaza in saptamana urmatoare.