| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut.
Ce părere aveți despre acest telefon?
Telefon mobil Motorola Edge 40 Neo, Dual SIM, 256GB, 12GB RAM, 5G, Black Beauty
1. E bunt pentru gaming?
2. In cate fps duce fornite și pubg? Și cu ce setări?
3. Cat tine bateria?
4. Sunt ok camerele?
5. Câți ani m-ar tine acest telefon? La o utilizare moderată.
6. E rezistent la shock-uri?
Overall ce părere aveți de acest model și de Motorola in sine?

Și ultima întrebare pot să-l găsesc sub 1699 de lei de Black Friday?
Ideal pe la un 1000-1200 lei (eMag) sau și mai puțin daca se poate... Cu ce procentaj yin yang credeți că va fi redus acest model? (eMag)
Pe ce site voi putea prinde cele mai mari oferte de Black Friday la acest telefon? Și cate procente aproximativ, pot știi din timp daca se ieftinește? Ca să mă pregătesc

Dau funda cui îmi răspunde la toate întrebările și mă ajută, mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

1.In teorie da.
2.Nu stiu să îți zic exact, dar îți faci treaba cu el.
3.Din moment ce are 5000mAh, ar trebui sa tina, însă daca te joci toată ziua, nu te aștepta să te țină toată ziua doar dintr-o încărcare.
4.Decente,dar nu as avea prea mari așteptări totuși.
5.Destui,un 5 ani minim(asta daca ai grija de el )
6.Este,însă nu te aștepta să îl arunci de la etajul 3 și încă să fie întreg.
Personal, eu m-aș îndrepta către un Motorola edge 30 fusion.Toate ca toate, dar un Qualcomm nu te va dezamăgi, cat despre un mediatek..nu știu ce să zic.
Nu știu dacă îl poți găsi la 1200 lei,nu știu dacă cei de la eMag vor face chiar la Motorola reduceri (până acum nu am văzut)
Pai site-urile de rigoare:Alex,eMag, Mediagalaxy, PC garage, cel.
Însă nu știu dacă cele de la Motorola vor fi neapărat reduse, așa că nu știu dacă ar trebui sa îți faci mari speranțe.
Eu ți-am zis, cu un edge 30 fusion sigur nu dai gres.

| Lucaaragiale23 explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc de răspunsuri, au fost exact ce trebuie și la punct!
Sunt ok procesoarele de la mediatek?
Mie unul nu prea îmi place 30 fusion, despre edge 40 pro ce părere ai?

| Lucaaragiale23 explică (pentru Lucaaragiale23):

Si ști ceva siteuri care sa facă reduceri mari la telefoane? Acum de black Friday

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Legat de răspunsuri, cu drag.
Legat de ce părere am de edge 40 pro, ăla clar joaca in alta liga și e net superior celui neo.
Plus de asta are și incarcare wireless 15w(adică nu e wow)
Și reverse wireless charging(adică poți încărca smartwatch-ul sau căștile care suporta încărcare wireless.
Legat de procesoarele mediatek, își fac treaba, dar tot qualcomm este net superior.Adica autonomia este mai buna, camera este mai buna.

Legat de site-uri, cam cele menționate de mine, cu precădere eMag și Altex și poate pc garage și cam atât.

| Lucaaragiale23 explică (pentru Hyperion7):

Mersi

| Lucaaragiale23 explică (pentru Hyperion7):

Moto 40 Neo nu are wireless charging, nu?
E un upgrade mare de la moto g9 play la moto edge 40 Neo?

Și memoria RAM cu ce ajuta la un telefon?
Că aici e o diferență mare de la 4gb la 12gb

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Din cate am văzut, nu se specifică pe nicăieri, deci cred că nu are.
Cu siguranță că e un upgrade mare.
Memoria RAM te ajuta in situațiile în care faci mai multe pe telefon(tii mai multe aplicații în fundal)+face ca telefonul sa se miste mai rapid)

| Lucaaragiale23 explică (pentru Hyperion7):

Nice, știi dacă are peek display? Sau au înlocui pick display ul cu un led pentru notificări?
Cat despre amprenta ea fiind în ecran daca vreau folie de sticla voi avea o gaura in folia de sticla pentru amprenta?
Daca pun folie de plastic sau cum ii zice nu voi avea acea gaura?
Are face id?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Peek display, din ce vad, este allways on display.Da, are așa ceva.Cat despre ledul de notificări, nu am găsit nicio informație.
Nu, nu ai nevoie de folie cu gaura.Asta doar la unele telefoane se găsește(cum ar fi S10+).Poți să pui orice fel de folie dorești.
Daca ii pui folie de silicon,nu, nu va avea gaura, dar nici nu are de ce să aibă gaura.
Face ID nu are, pentru că nu e posibil să aibă ca la iPhone, ce are este deblocare faciala, dar nu e așa sigura precum face ID-ul celor de la Apple.
Adică, cineva îți poate deschide telefonul doar cu o poza de-a ta (ceea ce la iPhone este imposibil așa ceva)

| Lucaaragiale23 explică (pentru Hyperion7):

Da, am greșit eu, deblocare faciala, nu face id
LED-ul de notificări se numește edge light și da, are.
Ce tip de folie ar fi cel mai ok pentru el silicon sau de sticla? Ca-să ii ofere protecție maximă

Daca îl prind la cel puțin 1300 lei de Black Friday e best buy, acum e la 1699 pe eMag

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Că e la 1700 sau la 1300 tot e peste un iPhone 11-12 si la mai multe capitole(zic asta pentru că mulți zic "da,dar un iPhone e mai bun",da,e mai optimizat, însă nu e mai bun la alte capitole)
Plus de asta, folia de sticla se lipește mai anapoda pe margini, așa că una de silicon ar fi mai buna.
Mai mult de atât, încearcă să cauți o husa cat mai rigida mai degrabă, decât o folie.
Pentru că husa absoarbe cele mai multe șocuri.

| Lucaaragiale23 explică (pentru Hyperion7):

Da, mulțumesc pentru tot

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Mulțumesc și eu pentru fundawinking

14 răspunsuri:
| Lucaaragiale23 explică:

Și încă ceva, are wireless charging? Și de câți watt?
0-50% in cat timp și 100% in cat timp cu infractorul original de 68watt

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Din ce observ, nu se specifica acest aspect.
Având în vedere că e o baterie de 500mAh, tind sa cred că tot durează cam o ora încărcarea full.
Pentru mai multe detalii poți căuta review-uri pe YouTube sa îți faci o părere.
Bafta!