| anonim_4396 a întrebat:

/Buna!
As vrea sa conectez laptopul(VGA) la TV(tot VGA sau HDMI), insa nu stiu ce cablu sa iau, nu inteleg care este treaba cu "VGA Tata - VGA Tata" si "HDMI Tata - VGA Mama", in pls am inteles ca si lungimea si calitatea cablului conteaza...
Ma puteti ajuta, va rog?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cablul are 2 capete:
- unul cu găuri, numit "mama" (sau "female în engleză);
- celălalt capăt este cu pini, numit "tata" (sau"male" în engleză).
De asemenea sunt cabluri (atat VGA cât și HDMI) care sunt cu pini la ambele capete sau cu găuri.

În primul rând tu trebuie să știi ce cablu suportă atât tv-ul cât și laptopul. Dacă ambele suportă HDMI, este mai bine decât VGA.
Apoi te uiți la mufa de la laptop să vezi dacă are găuri sau pini. Apoi faci la fel și la tv; și în felul acesta poți să îți dai seama ce fel de cablu îți trebuie.
Dacă mufa de la laptop este cu pini, atunci îți trebuie un capăt de cablu cu găuri.
Dacă mufa de la laptop este cu găuri, îți trebuie un capăt de cablu cu pini.
Uite cablu HDMI cu mufa tata în stânga și mama in dreapta (în poziția în care te uiți):
https://www.emag.ro/......DQVJMZBBM/

Acesta este cablu VGA -mama în stânga (cu găuri) și tata în dreapta (cu pini):
https://contactelectric.ro/......raziti.jpg

Poți să îți dai seama că nu se pot uni două mufe de același tip (adică nu merge mama cu mama sau tata cu tata).
Despre calitatea cablurilor nu ma pricep. În privința VGA-urilor cred că toate sunt la fel.
Este de preferat ca la HDMI cablul să nu fie prea lung pentru că se poate pierde calitatea semnalului. Diferența dintre HDMI și VGA este ca prin cablul HDMI se poate transmite și sunetul, iar viteza de transfer este mai mare. Prin VGA se transmite doar imagine.
Eu acum folosesc un cablu HDMI de la unitate la monitor. Dar am o imagine mai clară cu VGA. Televizor nu folosesc că nu îmi trebuie.

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

Bai, simplu ca buna ziua: tata are penis si mama are vagin.
Deci, cablurile tata au pini iar cele mama gauri.

Pe VGA, in laptop ai o mufa mama (cu gauri) iar pe TV ai tot o mufa mama (cu gauri). Asadar, iti trebuie un cablu VGA tata-tata ca sa legi laptop de TV.