| Neagandalf a întrebat:

Calculatorul meu ma supara. Acum doua zile din senin a inceput sa mi se restarteze. Dupa ce s-a restartat prima data, dupa aceea cand se aprindea cate o data ajungea sa se aprinda pana la parola apoi dupa ce scriam parola, pana sa se aprinda se restarta. O data s-a aprins am umblat pe el direct la control panel sa dezinstalez din programe... pana sa incep sa dezinstalez din ele s-a blocat si nu mai puteam sa misc nimic. A inghetat pur si simplu obligandu-ma sa il restartez eu insumi.
De atunci s-a mai aprins pana la capat dar nu ramane mult, nu apuc sa umblu pe el.
Precizez ca si in trecut acum vreo 3-4 luni a mai facut o astfel de figura dar care din fericire a durat foarte putin. 10-15 minute.
De aceasta data 3 zile. 3 zile in care am schimbat pasta termoconductoare crezand ca se incinge procesorul. Nici un efect. In bios arata 37 grade.
Am inceput sa schimb fiecare componenta in parte, placa video de 4gb am bagat una de 1, din 12 gb ram am scazut la 4, am scos alimentarea la dvd rw, am schimbat hdd din 1t in 260gb, am scos placa de sunet creative. Pur si simplu l-am lasat chel sa vad daca e problema din sursa sau alte probleme, dar acelasi lucru, nu s-a schimbat nimic.
Vazand toate astea am cumparat azi un alt procesor, fiind singura piesa care nu o aveam de schimb si dandu-mi speranta ca ea era defecta. Am luat azi unul de 4.8 ghz si l-am schimbat pe cel 3.7 ghz cu speranta ca totul va reveni la normal. Dar dupa cum v-ati dat seama acelasi lucru si cu procesorul cel nou. Spuneti-mi ce sa fac? E ceva din bios din placa de baza? Ce credeti? Din experientele voastre cum as readuce pc-ul la viata?
Ofer funda si 5 euro prin paypal la raspunsul care ma ajuta sa readuc pc-ul la viata.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Erorile sunt de 2 tipuri: software, si hardware.
In primul rand, bazandu-te pe ideea de software poti:
-instaleaza/actulizeaza diverse drivere (toate: video, audio retea etc)
-instaleaza runtime-urile necesare http://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/
-reinstaleaza si un windows potrivit pentru sistemul tau de operare (intre 7 si 10), ceva cat mai "curat"
-actualizeaza bios-ul
Hardware:
-verifica hdd-ul cu hdd sentinel sa vezi daca e de la sta
-verifica toate cablurile sa fie legate corect
-verifica temperaturile la placa video/procesor (core temp, gpu temp etc.)
-Incearca sa testezi fiecare componenta pe alt sistem daca ai
-testea ramii cu memtest (in general poate sa fie si de-aici).
Inainte de toate, daca ce primesti tu e un bluescreen, fa-ti un dump:
http://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Strange mai multe dump-uri sau macar unul, si fa-i o analiza (simpla, instaland bluescreen viewer, sau complexa cu un debugging tool) si atunci o sa vezi sigur de la ce e.
https://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html
Incearca sa refaci situatia in care iti da crash pc-ul, conteaza foarte mult daca doar se blocheaza, daca e blackscreen, bluescreen, etc.

| Neagandalf explică (pentru CM7YRE):

Partea proasta este ca tu imi zici sa fac majoritatea chestiilor pe calculator. Ceea ce eu nu pot pentru ca deja am specificat ca rar se aprinde de tot dar nu ramane. Nu as avea tinp sa instalez un program. In rest totul e ok asta e chestia bizara. Totul e in regula dar tot continua sa faca asa.
Update la bios presupun ca si ala il fac tot cu pc.ul aprins nu? sad

| CM7YRE a răspuns (pentru Neagandalf):

Partea "proasta" este ca majoritatea jumi'chestiilor adica cele din software le faci din sistem, restul le faci din componente, si incepit de la cele mai mici. Macar sa iti rezolve chestia cu sursa, sa stii o treaba. Dar asa este; daca nu sunt cazuri mai "comune" si e ceva brusc, in functie de felul in care ti se opreste, am mai mentionat bluescreen/blackscreen/freeze/se opreste direct etc. poate sa fie mai mult de la o componenta sau de la cealalta. Da, update-ul de bios ar fi ultima varianta, daca iti pica curentul, roaga-te sa nu-ti "bulesti" placa de baza.

| Neagandalf explică (pentru CM7YRE):

Iti dau funda ca te-ai chinuit sa imi detaliezi toate cauzele posibile. Dar de vina a fost placa de baza! Cred ca era obosita.
Multumesc Tuturor!

| CM7YRE a răspuns (pentru Neagandalf):

Cu placere. Placa de baza e cel mai greu de diagnostificat, deoarece ai prea mult "de lucru" si cateodata poate sa mearga, cateodata nu. Bine ca ti-ai rezolvat problema!

9 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Incearca cu alta sursa, chiar daca tu scoti din consumatori e posibil sa fie pe duca si sa intre vreo protectie si iti da shutdown la pc.

Verifica si placa de baza sa nu ai condensatori umflati sau vreun scurt pe undeva. Mie sursa imi pare ca ar fi vinovata.

| Neagandalf explică (pentru Intruder19):

Cred ca ai avut dreptate cu sursa... Am schimbat sursa si l.am adus la viata... Sa vad daca rezista si nu face figuri, maine revin cu premiul. Mersi pentru sfat! Sursa nu cred ca o schimbam daca nu imi spuneai. Daca vedeam ca are unitatea curent nu ma gandeam ca si sursa poate avea erori.

| Intruder19 a răspuns (pentru Neagandalf):

In timp obosesc componentele din ea si nu mai pot furniza curentul necesar pentru componente. Cu un aparat de masura afli imediat daca o sursa nu mai este in parametrii, masori rail-ul de 3.3 / 5 / 12 v si afli imediat.

| Neagandalf explică (pentru Intruder19):

Deci cu sursa care am schimbat-o a mers o ora si ceva dupa care s-a blocat obligandu.ma sa il restartez. Apoi a revenit la problema initiala. sad mentionez ca Sursa care am pus-o este de 300w cealalta a fost de 450 dar avand in vedere ca celelalte piese sunt mici nu cred ca ar fi o problema de insuficient curent. Si inca o diferenta Sursa cea noua are mufa cea mare care o conectez la placa de baza, mai mica. Mai exact este mai scurta cu 4 pini. Dar a mers. Nu mai inteleg nimic, cred ca va trebui sa vada un doctor. Ca nu am nici lumanari in casa. sad

| Intruder19 a răspuns (pentru Neagandalf):

Daca ai placa de baza cud 24 pini si montezi sursa cu 20 pini nu prea merge, incearca sa faci rost de la un prieten de o sursa cu 24 pini.