| gabi096 a întrebat:

Calculatorul meu porneste, dar pe desktop scrie no signal, iar ledul verde este complet stins si cel rosu sta aprins. Cineva mi-a sugerat ca este de la sursa de alimentare dar coolerele de la cpu respectiv sursa functioneaza, la fel ca si ledul de pe placa de baza. Cum pot remedia problema?

8 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

A cazut sistemul de operare...reinstaleaza windows-ul.

| Vooortex a răspuns:

Salut. Mie mi s-a intamplat de foarte multe ori sa nu mi se aprinda desktopu si atunci m-am pus pe reparat. Am scos placa video, am mai sters-o de praf si am aerisit-o ( din cauza condensului ) apoi am montat-o la loc si gata si-a revenit complet. Asta mai este si din cauza ca temperatura este prea joasa in camera unde ai pcu si se face condens ( mai ales daca stai la tara). Calculatorul are o temperatura optima la care functioneaza anumite piese din el. Asa ca eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji, ca totul e in regula. Mie mi se intampla aproape zilnic.

| perro12 a răspuns:

1.Verifica cablurile, mufele, etc sa vezi daca nu a iesit unu-l.
2.Scoate placa video si las-o 1/2 h pe birou dupa care o pui la loc si trebuie sa-ti mearga, desigur cu acest prilej poti sa o cureti si de praf happy.

HF

| ionutz0116 a răspuns:

Verifica mai intai daca cablul din monitor care duce in unitate la placa video este bagat corect. Misca putin de el vezi ce se intampla.Scoate-l si baga-l din nou. Posibil sa ai si placa video dusa.Incearca monitorul tau pe alta unitate sau unitatea pe alt monitor.Probeaza cu o placa video.Vezi daca merge cu alta.Succes!

| denismaria92 a răspuns:

Mie imi apare asa cand nu este bagat monitorul cum trebuie laughing

| Ghost_1336 a răspuns:

De la placa video e.

| gabi096 explică:

Cablul de la monitor este montat bine. Am curatat placa video dar tot nu merge. Temperatura si umiditatea din camera sunt normale.

| Flo_Florin_1998_Xgww a răspuns:

Buna. am si eu o problema asemanatoare eu acum am montat pe calculator un cablu vga si merge bine se vede pe monitor dar nu inteleg cand bag un cablu hdmi imi scrie no signal. A si specific clar asta cablu este nou si verificat. Iar cand trec la vga iar functioneaza perfect.