| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut.
Cate cicluri de încărcare are o baterie de 5000 mAh Li-po?
(Telefon moto edge 40 neo 12/256gb)
După câte cicluri de încărcare va scădea procentajul bateriei la acest telefon și cu cât %?
Cum sa mențin bateria într-o stare cat mai buna pe termen lung?
Și ce temperaturi sunt ok pentru gaming și încărcare? Ca sa nu fie afectată bateria.
Încărcător turbo power 68w.

12 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Are câteva mii de cicluri.
Va scădea începând cu primul ciclu, și apoi va scădea liniar, în procente undeva la 0.01%/ciclu.
Nu poți face nimic să o menții într-o stare bună, ele sunt proiectate să ducă 2-3 ani, si fac asta cu brio.
Vrăjeala cu 20-80% este doar un mit.

| NLS a răspuns (pentru Frank51):

Cele cu LiPo au in jur de 600 cicluri, si incarcarea intre 20-80% e doar partial un mit, are un mic sambure de adevar.
Cand incarci telefonul dupa o descarcare totala, e foarte fierbinte in intervalul 0-10%, si dureaza mult mai mult timp sa ajunga la cei 10%.
Daca incalzirea asta excesiva nu ar dauna bateriei, de ce s-ar fi chinuit cei de la Tesla sa le raceasca?

Cele noi cu LiFePO4 (care nu au fost inca folosite pe telefoane, dar foarte posibil sa le vedem curand) tin aproximativ 1500 cicluri.

| Frank51 a răspuns (pentru NLS):

Tu compari o baterie de Tesla cu una de telefon?

E logic că temperatura mare poate scădea durata de viață, ideea mea a fost alta, faptul că nu ai absolut niciun control semnificativ asupra duratei de viață, deci este o chestiune irelevantă pentru mine ca om.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu cred că ar trebui să te îngrijorezi în legătură cu bateria ta în următorii 2 ani. Am trăit eu și cu 4500mah, și după 3 ani încă ținea la fel. Îți recomand totuși să îl bagi la încărcat măcar la 30%, să folosești un adaptor cu o viteză de încărcare mai lentă dacă ai îndoieli despre încărcarea rapidă, deși eu nu am avut probleme, să nu îl lași în priză peste noapte (decât dacă folosești ceva funcție de încărcare inteligentă) și să nu îl folosești în timp ce este în priză. Economisirea bateriei poate ajuta, eu nu o folosesc deoarece aleg singur ce aplicații să ruleze în fundal și funcțiile care consumă mai puțină baterie. Cât despre temperaturile în gaming, dacă e puțin călduț nu există motiv de îngrijorare. Motiv de îngrijorare este atunci când devine inconfortabil în mână, asta ar însemna o temperatură de ~50°C. Nu știu prea multe informații despre procesorul telefonului tău, dar Dimensity 7030 ar trebui să facă gestioneze bine disiparea căldurii, cel puțin în jocurile cu nu atât de multe cerințe. Sper că te-am ajutat!

| Lucaaragiale23 explică (pentru literallythesamebruh):

Îl încarcă de la 10-15 la 80% rareori 100% + că folosesc o funcție de protecție pentru overcharge care să încarce mai greu și nu la putere maxima + alte funcție care odată la 3 încărcări până la 100% in decurs de 3 zile, adică o încărcare pe zi de 100% timp de 3 zile, următoarea zi îl va incarca doar până la 80%, asta daca e funcția activată

| DataScience a răspuns:

Bateriile de genul rezista mai mult daca nu se descarca la 0 parca, vezi pe Youtube ca erau raspunsuri bune despre asta, ideea e alta, cine are timp sa se uite la baterie constant, e o pierdere de vreme, foloseste-l si tine-l cat tine, un telefon care face aceleasi lucruri ca unul de 3000 de lei e 700-800 de lei si in viitor va fi si mai ieftin

| Lucaaragiale23 explică:

Daca folosesc funcția de economisirea bateriei, îmi va afecta bateria pe termen lung? Merita sa o folosesc? Chiar îmi extinde autonomia sau nu

| NLS a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Daca te joci zilnic pe el, asta presupune si ca il incarci de 2 ori pe zi, si in aceste conditii, bateria nu va tine mai mult de 2, 5-3 ani, indiferent ce mai activezi sau cum il incarci (intre 20 si 85%, etc).

Daca vrei sa tina mai mult, evita sa te joci foarte mult, si abia apoi conteaza cum mai ai grija de ea suplimentar.

Ciclurile dupa care incepe sa scada capacitatea totala a bateriei, la bateriile Li-Po sunt aproximativ 550-600.
Cand acestea s-au epuizat, nu o sa mai poti incarca bateria pana la 5000mAh, se va incarca doar pana la 4900mAh, si aceasta valoare va tot scadea in timp, etc
Cat de mult si de repede va scadea depinde de cat de mult folosesti telefonul (cat de des il incarci).

| DataScience a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Doar iti face bateria sa reziste de exemplu 18 ore in loc de 16 pana se descarca, nu prea cred ca influenteaza asa mult autonomia

| Lucaaragiale23 explică (pentru NLS):

Îl încarcă odată pe zi, eu zic că e ok, cati ani m-ar tine? In felul ăsta

| Lucaaragiale23 explică (pentru NLS):

+ că îl încarc de la 10-15% la 80% rareori mai mult de 80%

| NLS a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

La reincarcare zilnica, dupa 3 ani de utilizare o sa observi ca durata de viata a bateriei incepe sa scada.
Asta nu inseamna ca nu mai poti folosi telefonul mai departe, 4 sau 5 ani, doar ca o sa tina bateria tot mai putin, si o sa sfarsesti cu el in priza, cel putin cand te joci.

Un telefon cu baterie de 5000, dupa 5 ani de utilizare, mai tine maxim 1-2 ore pe retelele sociale + 1 ora de redare video.

Temperatura creste la incarcare periculos, doar cand folosesti un incarcator rapid, si cand capacitatea scade sub 10-15%, sau creste peste 85-90%.
Deci ar fi o idee destul de buna sa cauti un alt incarcator de vreo 30-33W.
Se va incarca mai lent, dar va tine mai mult.