| cOsmania a întrebat:

Ce inseamna sistem de operare LINUX? Adica e exact ca windows-ul arata la fel, are bara de start? Va rog sa-mi explicati caci eu nu stiu nimic despre acest sistem de operare...

Răspuns Câştigător
| Xandeer a răspuns:

Da, dar daca PC/Laptop-ul tau e de uz general, nu ti-l recomand. Mai bine ramai la windows. DACA totusi stii ce faci, atunci Ubuntu e recomandarea mea deoarece cel mai popular sistem de operare FREE.

6 răspunsuri:
| robytoby a răspuns:

Linux este gratuit deci poti sa-l folosesti fara probleme, iti recomand sa folosesti Ubuntu, Kiwi sau Mint au interfata mai prietenoasa, programele au terminatia deb nu mai este exe si cand se instalaleaza nu mai trebuie sa dai next si iar next.
Ai avantaje si dezavantaje ca nu poti folosii programele din Windows sau jocurile si trebuie sa instalezi un firewall si antivirus ca nu ai protectie garantata. Avantajul este ca nu se viruseaza asa repede, virusii sunt mai putini, si nu sunt asa periculosi.
Bafta

| robytoby a răspuns:

Aici ai un tutorial despre cum sa instalezi un Linux si un link de unde sa-l iei.
http://tutorialpc1.blogspot.ro/search/label/Cum%20instalam%20linux

| cOsmania explică:

As mai vrea sa adaug ceva: pot sa inlocuiesc sistemul de operare linux cu windows?

| Xandeer a răspuns:

Site-ul lor:http://www.linux.com/
Linuxul poare arata in mai multe feluri ..nu e clasica bara de start prezenta la windows, e un pic modificata, dar in rest e 50% ca si windows, fiind sistem de operare.
Diferenta fata de windows este ca il poti lua si gratis, nepiratat de pe http://www.pclinuxos.com/? page_id=2

| SpyCrab a răspuns:

Salut! Linux este un sistem de operare ca si windows.Acest sistem de operare(din cate sti eu)este facut mai mult pentru programe/servere dar se poate juca si jocuri pe el. Poti sa inlocuiesti sistemul de operare.

| cOsmania explică (pentru SpyCrab):

Adica pot sa il inlocuiesc cu windows?

| Xandeer a răspuns (pentru cOsmania):

Da, dar daca PC/Laptop-ul tau e de uz general, nu ti-l recomand. Mai bine ramai la windows. DACA totusi stii ce faci, atunci Ubuntu e recomandarea mea deoarece cel mai popular sistem de operare FREE.