| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Ce parere aveti despre un pc cu
Placa video Nvidia GTX 1060 6gb 192 bit
Procesor i5 7400 3, 5 ghz
8 gb RAM DDR4
HDD 1TB
L-am achizionat azi cu 2900 lei de la Altex si as vrea sa stiu daca a meritat! Pana acum am testat doar csgo pe el si duce 300 fps pe full toate setarile si sincer sunt destul de surpins, dar vreau si parerea voastra

Răspuns Câştigător
| Anonim9114562123 a răspuns:

Da, este foarte performant, mai ales placa video este una destul de buna, dar si RAM-ul 8Gb pe DDR4. Sa te joci pe el sanatos!

| Laur195 a răspuns (pentru Anonim9114562123):

Multumesc frumos, totusi eu as vrea sa pun pe el 16 gb ram, ce zici ar merita invistitia asta?

| Anonim9114562123 a răspuns (pentru Laur195):

Da, pentru ca nu este recomandat sa ai doar un slot din cele 4 (probabil ocupate). Macar mai pune unul de 4gb, ca merita, daca ai bugetul necesar. Succes!

| Laur195 a răspuns (pentru Anonim9114562123):

Da, probabil zilele astea am sa merg sa mai cumpar niste placute ram

17 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca vrei o parere corecta, da detalii despre toate piesele.
nume, model...
Poti folosi Speccy de la Piriform pesntru asta, sau HWinfo

https://www.piriform.com/speccy/builds
(versiunea portabila de exemplu)

https://www.hwinfo.com/download.php
(la fel, versiunea portabila)

Cat despre sursa aia, pregateste-te sa dai 300 de lei pe alta, cat de curand. Asigura-te ca nu va mai fi myria (macar un Sirtec sau EVGA, daca nu ai bani de mai mult (Corsair, Cooler Master, Antec, Chieftec, Thermaltake, Silverstone)).
Am luat si eu acum vreo 2 ani o sursa de genul, nu mai retin numele, dar tot la fel de "exotic". (pentru mine nu cumpar niciodata asa ceva, dar facusem un PC low-end pentru tata, nu voiam sa cheltui mult, si imi trebuia si repede...am dat 100 lei de pomana, in 3 luni a bubuit, si am dat alti 90+transport pe un Corsair second-hand )

| Superior a răspuns (pentru NLS):

Nici chiar asa, daca o sursa No-Name mi-a dus sistemul acum ceva timp. depinde de noroc, poate fi un model reusit sau unul prot. Din specificatii pare in regula. Apropo, nici chiar 3 luni, ca de altfel are garantie de 2 ani cu care trebuie sa reziste tongue

| NLS a răspuns (pentru Superior):

Sursele de 90-100 lei de acum nu au nici o treaba cu cele de dinainte de 2000 (cand toate erau no name, dar functionau brici), si nici macar cu cele de dinainte de 2007. Sunt tot mai proaste.
De unde 2 ani garantie? Mi-a dai tu? Ca petarda aia a avut un an, si nu m-am mai complicat pentru cat a costat. O schimb ca sa ce? In alte 3 luni sa bubuie din nou si taica-miu care nu stie sa umble in PC-uri sa fie fraierit de toti escrocii? Nu multumesc, am luat un Corsair la 90 lei de pe OLX si nu mai are treaba.
Cauta sa vezi cata lume cumpara RAM, HDD sau surse ieftine, cu logo-uri clandestine, si cand ajung acasa nu le functioneaza sau le bubuie.
Asa ceva FOARTE rar se intampla inainte de 2007.
Exact dupa 3 luni si 11 zile a iesit fum din ea, in conditii normale de utilizare (Skype, Telegram, Youtube, cautat pe Google si atat). (Procesor low-end (G2020). Acum cu noua sursa si cu un GTX 650 tot de pe OLX cumparat ulterior, duce si ETS2.)
Si inca ceva: eram in facultate, in camin, prin 2003. Un coleg de camin si de facultate, din camera vecina, isi luase monitor. Ghici ce marca? Myria nu stiu de care, atragea ochiul, era vedeta etajului, toti il admirau. Dupa vreo 9 luni, i s-a ars placa cu totul. Cum nu a dorit sa mai repede experienta, a durat vreo 2 luni sa se certe cu aia sa il despagubeasca.
Meseria de electronist mi se pare cea mai folositoare in ziua de azi. Dar din pacate nu e simplu deloc, producatorii nu mai pun la dispozitie schemele, ca sa cumperi alt produs. Si fara schema nu faci mare lucru.

| Laur195 a răspuns (pentru NLS):

Bro, la banii aia sigur e buna sursa...btw daca la tine nu a mers nu inseamna ca la nimeni nu merge, aici intervine si norocul dar mna, fiecare cu parerea lui

| Laur195 a răspuns (pentru NLS):

Plus ca acea sursa are certificare 80+ gold deci...

| NLS a răspuns (pentru Laur195):

"sursa" aceea nu se gaseste la vanzare nici macar pe site-ul Altex, ce sa mai spun de cel.ro, pcgarage, eMAG si celelalte.
Ghici de ce? Pentru ca nu ii pot prosti atat de usor pe oameni cand acestia vad produsul in fata (in cazul de fata aspectul e ok, chiar arata ca o sursa decenta. insa brandul, e unul cu "traditie" in calitate slaba).
Dar e numai buna pentru facut profit, in sisteme gata asamblate, vandute celor nepriceputi, ca sa nu folosesc cuvinte mai urate. Pun o sursa de 100 lei si incaseaza bani dupa ea ca dupa una de 200 lei, umfland pretul sistemului.

Nici macar pe price.ro NU apare. Si asta imi spune multe despre calitatea ei.

Certificarea aceea te invit in primul rand sa o testeti cu un aparat profesional. Pe mine nu ma incalzeste cu nimic ca sistemul trage din priza 100W si se pierd pe drum 20W... sau 30W. Adica imi pasa, dar nu imi spune nimic despre calitatea sursei, daca ea e eficienta energetic.

| Superior a răspuns:

La banii aia e foarte BUN, singura chestie despre care m-as indoi ar fi sursa.

| Laur195 a răspuns (pentru Superior):

Sursa este Myria MY8705, 500W (400 real)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte bun. Am aceeasi placa video doar ca i5 e generatia a 4 si ma duce la full cu toate(jocurile). Doar full hd, nu 1440p ca nu am asa tv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai stai ca acum am vazut. Ai 8 gb de ram, la ce vrei mai mult? Daca e doar pentru jocuri, nu iti trebuie mai mult. NU da banii aiurea

| SonicAndrei a răspuns:

E foarte bun. Era totuși bine dacă puneai întrebarea înainte să-l cumperi în caz că alegerea nu era cea mai bună happy. Dar cel mai important e să fi tu mulțumit.

| Laur195 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Sunt multumit si chiar daca nu as fi fost am posibilitatea sa il returnez in 14 zile...asa mi au spus cei de acolo

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca esti multumit de performantele sale, a meritat, eu spre exemplu am un pentium g4560 si o placa video r9280x +8gbddr4 si am jucat jocuri mult mai solicitante decat gs go pe ultra