Salut, colegii! Am o nelamurire legata de camerele de supraveghere.
Detin o camera (destul de veche) Serioux. Am reusit sa-i creez configuratia necesara in router (rezservare adresa si Port Forwarding), dar se pare ca am acces spre vizualizare doar in regim LAN - adica, cu alte cuvinte, in momentul in care incerc sa accesez camera (spre exemplu) utilizand datele mobile ale telefonului si nu reteaua locala de internet a casei, nu se realizeaza conexiunea nicicum (connection timeout). Ceea ce e inutil, intrucat sunt interesat sa pot accesa camera cand sunt plecat de la domiciliu, nu cat sunt acasa.

Providerul de internet e RCS-RDS, iar ca si echipamente detin un ONT de generatie ceva mai noua (branduit de cei de la Digi), la acesta fiind conectat ulterior un router aftermarket TP-Link.
De ce credeti ca routerul (sau ONT-ul) nu-mi permite acces catre camera decat atunci cand sunt conectat in reteaua casei?

Orice sugestie e binevenita, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Lasa un model exact. Ar trebuie sa fie pe ea un actibild.

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu provider-ul e de vina ci camera, care nu a fost gandita pentru asta. Vrei functii de gen, trebuie sa spargi bani pe una ip.

E din categoria "IP Camera".

Scuze pentru raspunsul intarziat. Am rezolvat, cumva am omis ca trebuia bifata si optiunea Universal Plug and Play.

Iti ofer funda oricum pentru interesul acordat, sanatate!

| Wr3nch a răspuns (pentru UnknownDude1x):

Lasa un model exact. Ar trebuie sa fie pe ea un actibild.