| Balan_Benjamin_1998_luKm a întrebat:

Salut. Cum as putea sa blochez un site? De exemplu daca as bloca un site pe nume: "exemplu.ro" ce pot sa fac sa fie in acelasi timp toate domeniile de cautare blocate: "exemplu.com, exemplu.de, exemplu.es." multumesc frumos.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Fie apelezi la setarile routerului, intri in programul lui de control, tastand 192.168.1.1 sau 192.168.0.1 in browser, introduci ID-ul si parola pe care le-ai primit la cumpararea (sau inmanarea lui), si ar trebui sa gasesti o sectiune numita: Block Sites, Sites Restrictions sau ceva similar.
Unde o gasesti, nu stiu sigur, pentru ca fiecare router e diferit, insa probabil la meniul Security, sau Advanced, sau poate Parental Control.

..fie o faci manual, din fisierul "Hosts", introducand fiecare site/domeniu in parte, precedat de localhost

Pentru a bloca site-ul FileHippo,
cauti fisierul "hosts", situat in
C:\Windows\System32\drivers\etc\

Il deschizi, insa NU direct, ci deschizi un Notepad, si navighezi la calea lui (cea de mai sus).
(Cand ajungi in folderul "etc" din Notepad - File - Open... nu o sa vezi nimic, pana nu filtrezi din dreapta jos sa vezi All Files in loc de Text Files.)

Pe ultimul rand cu text din document, apesi Enter sa treci pe o linie noua, si introduci (fara # la inceput)
127.0.0.1 https://filehippo.com/
127.0.0.1 https://filehippo.de/
etc.

In caz ca nu te lasa sa salvezi, creezi o copie noua pe desktop (numita tot hosts, ca format de fisier lasi txt), apoi o suprascrii peste fisierul initial din folderul \etc\

| Brizbriz a răspuns:

In ce sens sa il blochezi?
si unde?

cel mai simplu e in windows firewall, dar nu e chiar simplu (trebuie sa translatezi site-urile in IP-uri, sa le bagi pe fiecare pe rand, etc.)