| TheDarkDragon a întrebat:

Salut.Cum pot sa montez o placuta de rami? Doar o pun pe slotul de pe placa de baza sau trebuie sa instalez ceva?

6 răspunsuri:
| CristianPreda a răspuns:

Da,doar trebuie sa o pui in slotul de pe placa de baza. Nu cred ca e mare lucru big grin

| gherv1gamer a răspuns:

1 desfa pc
2 este o placa mare in care intra cabluri si are o baterie in ia
3cauta numele placii pe net
4vezi detalii
5de ex daca tu ai 4 g ram in pc si mai ai un slot dar max este 4 g va da eroare 3 bip scurt si 1 lung dar daca ai 2 g si max 4 poti pune dar sa fii atent la ram DDR cat ai. Si ce vrei sa pui de ex ai ddr 2 si vr sa pui o placa ddr nu ai ce face cu ia eventual sa o schimbi doar daca placa pe care o ai tu nu este compatibila cu placa ta de baza

| TheDarkDragon explică (pentru gherv1gamer):

Si cum afle ce ddr am?

| gherv1gamer a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Cauta pe internet numele placii tale de baza de obicei scrie mare pe ea sau cand deshcizi calculatorul iti apare prima si prima oara o imagine. ignora alea cu F1, 2,3... te intereseaza doar numele placii de obicei este scris ingrosat in centru. da? dupa cauti pe google numele ei
si/sau seria dai pe detalii de obicei prima pagina si cauti informatii
RAM DDR x SUPORTED x

| gherv1gamer a răspuns:

Nimic de instalat

| C8ilasul a răspuns:

Nu este greu, cum ai zis si tu doar apesi pe ea pana face un click, la majoritatea placilor de baza dupa ce ai bagat placuta are niste clape de o parte si de alta ca sa o securizeze ( Uite aici o poza http://www.cybergooch.com/tutorials/images/buildsystem/IMG_6797.jpg ). Nu necesita niciun program/diver