| Bilii a întrebat:

Salut.daca am o placa de baza tip ATX imi merge si una mATX?

10 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Ca sa inteleg. Tu ai o placa atx intr/o carcasa si vrei sa o inlocuiesti cu una microAtx in aceeasi carcasa?

| Bilii explică (pentru dinaprilie):

Da. O dau afara pe asta atx si pun matx in aceeasi carcasa

| dinaprilie a răspuns (pentru Bilii):

Pai..intra..bagi ceva mai mic intr/un loc unde intra deja una mare.

| Bilii explică (pentru dinaprilie):

Ok, am vazut ca ai spus nu si. m-am speriat.

| GPA a răspuns:

Depinde de carcasa în care este montată placa de bază în format ATX. Carcasele SuperTower/Full Tower, de exemplu, păstrează suportul "backward" pentru plăcile m-ATX. De asemenea, în carcasele Middle Tower poți instala atât formate ATX cât și m-ATX.

De cele mai multe ori, în 99% din cazuri o să existe compatibilitate ATX și m-ATX pentru carcasele Super/Full și Middle Tower. Ca să te convingi de acest lucru, pe carcasă sunt inscripționate diferite dimensiuni pentru montarea în funcție de formatul plăcii de bază.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vezi daca ai locuri unde ai putea monta suruburile pentru mATX

| Bilii explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa fie un loc mai mic. In lungime?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bilii):

Da cauta dimensiunile online