| Chief a întrebat:

Daca am un PC de la Altex și cumpăr o placa video tot de la ei și mă duc să mi-o monteze tot la ei, pierd garanția la PC? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu pierzi garantia si daca iei din alta parte numai placa sa nu defecteze PC-ul. Ei au garantia pe piese, pe serii. Poti sa pui ce piese vrei atata timp cat il trimiti in reparatie cu piesele de la ei. De altfel, vei observa ca nu este sigilata cutia.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca service-ul autorizat desemnat lucreaza ceva in calculator (si doar ei), atunci se vor nota toate manoperele in certificatul de garantie, deci nu se pierde garantia.
Pentru placa video ai separat garantie prin firma de unde l-ai cumparat, iar eventuala constatare de defectionare vor constata si atesta tot cei de la service-ul vanzatorului calculatorului (in cazul tau: de cei desemnati de Altex).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a raspuns gresit tipul de mai sus. Nu, nu pierzi garantia, dar platesti pentru a ti-o monta.

| Chief explică:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

| Arad_Umbe_1989 a răspuns:

Salut,la ei te duci doar daca ai probleme cu pc-ul, logic ca se duce garantia pentru ca il deschide