| sindeiu a întrebat:

Salut, daca comand ceva de pe net si platesc cu cardul si cand vine coletul nu pot in acel timp sa iau coletul il lasa la posta sau nu?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde, daca este curier il duc la ei la sediu, daca este postasul, il duce la oficul postal.
In ambele situatii vei primi in posta un AVIZ care iti va spune unde sa mergi sa-l ridici.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de cine il aduce. Daca e livrat de Posta Romana, nu vine acasa ca trebuie sa iti cari tu cioantele la cel mai apropiat oficiu postal de tine. Postasul iti lasa un aviz in cutia postala si din ziua in care il primesti ai 7 zile sa iei coletul. Daca vine prin curier si nu esti acasa poti cere sa il lase la cel mai apropiat sediu al lor si mergi tu (daca e unul in orasul tau).

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Wr3nch):

Mai nou are si posta un curierat "rapid", care vine la domiciliu... Am rugat pe cineva sa-mi trimita un produs prin posta, sperand ca ramane la oficiul postal, si m-am trezit cu masina de la posta in fata blocului laughing

| Lioana a răspuns:

Cine livreaza coletul? Daca e trimis prin posta română trebuie sa-l ridici tu de la posta. Nici nu vine acasa.
Daca e trimis prin curier si nu esti acasă, il poate lasa la cineva din familie sau din vecini daca asa ii spui tu. Curierul te suna inainte de a veni la tine si te intelegi cu el la cine sa-l lase. Daca nu are la cine sa-l lase, mai incearca inca o data livrarea a doua zi si daca nici atunci nu esti acasa va trebui sa ridici coletul de la depozitul serviciului de curierat.