| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Dacă nu activezi xmp și ai o memorie ram cu o frecventa de 5600mhz, acea memorie ram o sa meargă dar cu frecventa de baza de 4800mhz sau pur și simplu pc-ul nu o sa meargă și o sa dea 4 beepuri de eroare fără sa booteze absolut deloc?

3 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

5600MHz înseamnă memorii (O.C), frecvență pe care o poți atinge doar prin xmp activat. Dacă nu activezi xmp din bios, memoriile vor rula la frecvențe stock. Nu știu ce placă de bază (chipset) și ce procesor ai, deci n-am de unde să știu ce frecvență stoc vei avea. Pc-ul va porni, vei avea o limitare în ceea ce privește frecvența.

| vaneznegricusulita a răspuns:

Caoie ai ddr5? si eu mor de fome dupa un combo

| catalin542000 a răspuns (pentru vaneznegricusulita):

Nu-i asa de scump. Sau ma rog, cel puțin pentru mine. Acuma eu am dat 1530lei pe doua memorii de 16gb HyperX Fury beast DDR5 5600MHZ CL40

Nu știu dacă suma asta este mare sau nu, nu știu de cât buget dispui. Dar mai mult ca sigur o sa se mai ieftinească memoriile.

Eventual ia o memorie adata de 16gb ddr5 4800mhz dacă totuși vrei sa ai ddr5 și nu te interesează frecventa mărită de pe altex, este 530lei sau ma rog, pana în 550lei. Mi se pare destul de convenabil ca preț, adică este doar cu 100lei mai scump decât 16gb de ram ddr4 la 3600mhz și asa câștigi și ceva mhz în plus și noua platforma sa zic asa, ddr5 doar pentru o suta de lei. Și mai târziu poți sa mai ei încă o memorie de 16gb dacă vrei sa ai 32gb.